Ochrana dat ve firmě: 8 kroků ke kybernetické bezpečnosti

Ochrana dat ve firmě: 8 kroků ke kybernetické bezpečnosti
Články a zajímavosti

Zabezpečení dat je stále více skloňovaným pojmem, což vzhledem k některým skandálům týkajících se úniků dat asi nikoho nepřekvapuje. Od doby, kdy vstoupilo v účinnost GDPR, se navíc celé problematice dostalo ještě podstatně více pozornosti. Přečtěte si, jaké kroky ve vaší společnosti podniknout, abyste se nestali snadným terčem hackerů.

Zabezpečení dat je stále více skloňovaným pojmem, což vzhledem k některým skandálům týkajících se úniků dat asi nikoho nepřekvapuje. Od doby, kdy vstoupilo v účinnost GDPR, se navíc celé problematice dostalo ještě podstatně více pozornosti. Přečtěte si, jaké kroky ve vaší společnosti podniknout, abyste se nestali snadným terčem hackerů. 

 

1. Definujte si režim krizového managementu

Většina vašich zaměstnanců pravděpodobně ví, kam má jít, pokud se v budově spustí požární hlásič. Věděli by ale koho kontaktovat či jaký postup dodržovat v případě kybernetického útoku? Zaměstnanci by měli vědět, jak se v takových situacích zachovat. Při sestavování plánu krizového managementu byste měli zhodnotit software a systémy, které vaše společnost využívá, data, která v nich jsou uložena, a jejich citlivost při případné bezpečnostní hrozbě. Díky tomu budete schopni prioritizovat ty největší hrozby.

 

2. Ujistěte se o bezpečnosti svých nastavení

Zajištění bezpečné konfigurace systémů je hlavním klíčem k zajištění bezpečnosti. Její zanedbání pak bývá nejčastější příčinou úniku dat, a to například při nedostatečně zabezpečené databázi nebo zapomenutému updatu softwaru. Proto se ujistěte, že víte, jaké systémy a software vaše společnost využívá, jak často jsou aktualizovány, jestli používáte jejich nejnovější verze a jak citlivé jsou vůči narušení bezpečnosti.

 

3. Umožněte zaměstnancům bezpečnou práci z domova

Velké množství firem v současné době nabízí svým zaměstnancům možnost alespoň občasné práce z domova. Tato možnost s sebou ale přináší spoustu bezpečnostních rizik. Mimo kancelář totiž zaměstnanci nemají stejné zabezpečení, a to jak fyzické, tak ani virtuální. Každá společnost by se tak v zájmu zachování maximální bezpečnosti měla těmto specifickým podmínkám přizpůsobit. Může to znamenat, že omezíte přístup těchto zaměstnanců k citlivým systémům nebo že se ujistíte, že je na jejich zařízeních uloženo minimum dat

 

4. Braňte se proti malwaru 

Malware stojí za spoustami případů ukradených dat. Není divu, do vaší společnosti si dokáže najít cestu nejrůznějšími způsoby – od e-mailové přílohy po USB disk. Pro snížení rizik spojených s nebezpečným malwarem implementujte ve své společnosti anti-malware software a postarejte se o to, aby všichni vaši zaměstnanci rozuměli tomu, co malware je a jakým způsobem se mu dá vyhnout

 

5. Zvolte vhodné pravomoci pro každého uživatele

V každé organizaci by měly být zavedeny regulace přístupů v rámci systému tak, aby měl každý zaměstnanec přístup jen k informacím, které jsou relevantní vzhledem k náplni jeho práce. To sníží pravděpodobnost ukradení citlivých dat zaměstnancem nebo zneužití zaměstnaneckých přístupových hesel někým cizím. 

 

6. Průběžně monitorujte systém

Průběžná kontrola systému vám umožní odhalit všechny úspěšné i neúspěšné kybernetické útoky na něj. To vám může být prospěšné dvěma hlavními způsoby. V první řadě budete ihned schopni identifikovat tyto incidenty, díky čemuž na ně můžete reagovat. Zároveň získáte obrázek o tom, jakým způsobem se vás hackeři snaží napadnout, což vám může poukázat na případné slabiny vašeho systému.  

 

7. Zvyšte bezpečnost připojení na maximum

Připojení sítě k internetu bude vždy mít své slabiny. A ačkoliv pravděpodobně nebudete schopni zbavit se všech, je dobré si je uvědomit, abyste je mohli zredukovat na minimum a zároveň, abyste o těchto slabinách mohli poučit své zaměstnance a instruovat je k bezpečnějšímu užívání internetového připojení. 

 

8. Zvyšujte povědomí svých zaměstnanců o kybernetické bezpečnosti

Tento bod se prolíná s většinou již zmíněných tipů, ale pro jeho důležitost ho zde zmíníme také samostatně. Zaměstnanci hrají zásadní roli v uplatňování bezpečnostních opatření, takže byste měli dohlédnout na to, aby všichni měli možnost pochopit, jak mají s firemním systémem zacházet a jak mohou zabránit únikům dat. Není přitom nic jednoduššího, než svým zaměstnancům připravit jednoduchý e-learningový kurz, díky kterému můžete předejít vážným nepříjemnostem.

Pokud množství zmíněných tipů způsobilo, že vlastně sami nevíte, kde dřív začít, máme pro vás dobrou zprávu. Existuje totiž také možnost, která za vás vyřeší hned několik bodů naráz, a tou je přesunutí firemních procesů a databází na cloud. Díky tomu vám odpadne spousta starostí, protože hromadu věcí, jako je třeba aktualizace systému, za vás řeší přímo cloudový poskytovatel, který vám tím pádem šetří čas i náklady. Pokud vás tato možnost zaujala a chtěli byste se o ní dozvědět více informací, neváhejte nás kontaktovat.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.