Telefon
non-stop podpora
Facebook Youtube LinkedIN

IT trendy aneb na co byste se měli připravit?

23. 11. 2022
Vývoj v oblasti informačních technologií je opravdu rychlý a je důležité s ním držet krok. I když je to leckdy náročné, přináší to spoustu benefitů, jako je snižování nákladů, kompletní správu i modernizaci. Oblast IT se nicméně vyznačuje nekonečným přísunem novinek a my jsme pro vás vybrali ty, které jsou právě nejaktuálnější.
IT trendy aneb na co byste se měli připravit?

Budoucnost je v kontejnerizaci databází

Stejně jako je tomu kdekoliv jinde, i oblast velkých databází se začíná modernizovat. Řada společností přechází na jinou formu ukládání dat, a to prostřednictvím služby (DBaaS, Database as a Service) v rámci cloudů. Podniky ale využívají i jinou možnost – kontejnerizaci databází – která pomáhá s automatizací provozu, údržby, monitoringu i zálohování. Kontejnerizace databází navíc usnadňuje jejich provoz a nasazení takzvaně na okraji (edge computing). Podle studie Gartner Peer Insights databázi jako službu využívá 61 % firem a kontejnerizované databáze 52 %. K migraci databází do kontejnerového prostředí ale dochází čím dál častěji a je tak do budoucna celkem jasné, že dekompozice dat bude velkým trendem.

 

AI je základem pro stále více aplikací

Podle průzkumu IDC Worldwide Artificial Intelligence Tracker dosáhly celosvětové tržby v minulém roce za umělou inteligenci zhruba 383,3 miliardy dolarů. V porovnání s předchozím rokem se jedná téměř o 21% nárůst. Pro společnosti je v současnosti AI odpovědí na různé problémy, které se jich dotýkají. Ať už se jedná o digitalizaci, automatizaci, inflaci nebo snižující se počet kvalifikovaných pracovníků.

V rámci podnikových systémů je pak umělá inteligence z větší části součástí ERP a CRM systémů, ale roste také podíl aplikací, které jsou na AI založeny. Umělá inteligence je také nasazována v cloudových řešeních, čímž se i snižuje využívání systémů formou on-premise. V roce 2021 bylo s cloudem dokonce spojeno až 47 % investic v IT.

IDC Worldwide Artificial Intelligence Spending Guide také nabízí několik prognóz ohledně investic do umělé inteligence. Poptávka by měla růst ze sektorů, jako je bankovnictví, média, maloobchod, ale i služby, výrobní průmysl a zákaznický servis.

 

Změní blockchain způsob hlasování?

Technologie blockchain, ačkoliv hodně spojovaná s kryptoměnami, je dnes používaná i v jiných oblastech, kde je potřeba decentralizovaně ukládat data a transparentně nakládat s transakcemi. Blockchain a DTL platformy jsou tak využitelné pro mnoho firem, kde mění zažité fungování věcí, a to nejen v bankovnictví a obchodu.

Blockchain například nabízí v podstatě trvalý záznam transakcí, který vytváří snadno sledovatelnou papírovou stopu pro interní a jiné audity. Také dokáže propojit všechny kroky dodavatelského řetězce a do budoucna se hovoří i o jeho roli v rámci volebních klání, protože stejně jako měnu lze i hlasy přesouvat po blockchainu neutrálním, přesným a bezpečným způsobem. I když je blockchain pro širokou veřejnost tajemný a nepochopitelný, je jen otázkou času, kdy dojde k jeho masovému přijetí. Odborníci se shodují na tom, že v budoucnosti má rozhodně své místo.

 

Těmito novinkami, budoucími trendy a směřováním jsme vám odhalili aktuální dění ve světě IT a také to, kam společnost i váš podnik může směřovat. Pokud máte zájem o pravidelný přísun novinek, čtěte náš blog a sledujte nás na sociálních sítích Facebook a LinkedIn.

FB in
Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci?
Napište nám! Kontaktujeme vás obratem. Konzultaci zvládneme rychle a efektivně.
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
Algotech ve dvou minutách - video
Sledujte nás na Facebooku

Copyright © 2022 - Algotech a.s. - all rights reserved - Zpracování osobních údajů - všeobecné obchodní podmínky - cookies