JD Edwards – do dnešní podoby

JD Edwards – do dnešní podoby
Články a zajímavosti

Přinášíme poslední díl seriálu o JD Edwards. V článku se dočtete o vývoji produktu JD Edwards ve 20. letech až do dnešní podoby, v jaké ho nabízíme i my v Algotechu.

Přinášíme poslední díl seriálu o JD Edwards. V článku se dočtete o vývoji produktu JD Edwards ve 20. letech až do dnešní podoby, v jaké ho nabízíme i my v Algotechu.

V roce 1996 představil JD Edwards svým zákazníkům výsledek svého několikaletého úsilí – na platformě nezávislý ERP systém – JD Edwards OneWorld. Ve své době to byla zcela revoluční změna a nový systém s grafickým uživatelským rozhraním si začal nacházet nové uživatele. Z technického pohledu se jednalo již o systém klient – server, kdy uživatelé mohli přistupovat k systému prakticky z libovolného osobního počítače a samotné výpočty a transakce prováděly servery v distribuované architektuře. Architektura, kterou JD Edwards vytvořil, se jmenuje Configurable Network Computing a je pro systém JD Edwards EnterpriseOne používána i dnes.

Společnosti JD Edwards přestávaly stačit vlastní prostředky k tomu, aby mohla udržovat svůj rychlý rozvoj. A proto se představitelé rozhodli k 24. září 1997 vstoupit na burzu. Akcie se začaly prodávat na burze NASDAQ pod symbolem JDEC za 23 USD za akcii. Uvedení na burzu pomohlo k rychlému rozšíření nového ERP systému JD Edwards OneWorld.

Začátkem roku 1998 používalo v ostrém provozu nový systém JD Edwards OneWorld již 26 zákazníků, koncem roku 1998 to bylo již 48 zákazníků. Příjmy společnosti byly více než 934 milionů USD a v tomto roce se zakladatel McVaney rozhodl odejít do zaslouženého důchodu. Bohužel se v následujícím roce objevila spousta problémů s kvalitou produktu, a protože McVaney stále cítil zodpovědnost za JD Edwards, rozhodl se k návratu z důchodu zpět do pozice generálního ředitele. McVaney tehdy rozhodl, že novou verzi JD Edward uvolní teprve tehdy, až bude aktuální verze zcela bez chyb. Dosáhnout toho jim mimo jiné pomohla zpětná vazba od uživatelů a založení a podpora nezávislé skupiny uživatelů Quest International. Nová verze JD Edwards OneWorld Xe tak byla uvolněna na podzim roku 2000.

Nová verze měla velký úspěch, a tak pozice na trhu ERP systémů dále rostla a začátkem roku 2001 používalo systém JD Edwards OneWorld již více než 600 zákazníků po celém světě.

Pozice na poli ERP systémů neustále sílila a společnosti se dařilo získávat stále nové zákazníky. To vedlo k velkému zájmu investorů a tlaku konkurence. Nejaktivnější v tomto směru byla společnost PeopleSoft, která začala podnikat kroky k převzetí JD Edward. V červnu roku 2003 schválilo představenstvo JD Edwards přijetí nabídky na převzetí společnosti, a to právě svojí konkurencí – společností PeopleSoft. Převzetí společnosti bylo dokončeno velmi rychle a již v červenci tohoto roku byl JD Edwards OneWorld přidán mezi nabízené produkty společnosti PeopleSoft a současně došlo na přejmenování ERP systému na EnterpriseOne.

Uvedené převzetí velmi těžce nesla společnost Oracle. Prakticky hned několik dnů po oznámení tohoto převzetí JD Edwards pod PeopleSoft začala společnost Oracle podnikat kroky k tomu, aby od akcionářů koupila společnost PeopleSoft. První finanční nabídku představenstvo společnosti PeopleSoft odmítlo, ale již v prosinci roku 2004 podal Oracle takovou nabídku, která nešla odmítnout a v lednu 2005 se stala společnost PeopleSoft součástí společnosti Oracle.

V tento moment většina uživatelů ERP JD Edwards předvídala rychlý konec podpory a dalšího rozvoje. Oracle se ale zachoval zcela odlišně a přidal ERP JD Edwards mezi své nabízené produkty a začal ho dále rozvíjet a vylepšovat.

A proto i dnes může Algotech nabídnout svým zákazníkům tento výborný ERP systém Oracle JD Edwards EnterpriseOne a díky Oracle mít jasnou vizi rozvoje tohoto produktu minimálně do roku 2030.

 

Autor: David Kazda

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.