Jaké výhody a úspory přinese digitální transformace v roce 2020

Jaké výhody a úspory přinese digitální transformace v roce 2020
Články a zajímavosti

Trendy, které vidíme na obzoru pro Průmysl 4.0 v roce 2020, jsou téměř stejné jako trendy, které jsme již viděli v posledních deseti letech. Říkáte si, tedy zase se nic nezměnilo, všechny změny budou revoluční a převratné, ale to už jsme mnohokrát slyšeli a nic zásadního se nedělo. Rozdíl v roce 2020 nebude o zásadních technologických novinkách, ale o počtu společností, které je letos budou zavádět a využívat.

Trendy, které vidíme na obzoru pro Průmysl 4.0 v roce 2020, jsou téměř stejné jako trendy, které jsme již viděli v posledních deseti letech. Říkáte si, tedy zase se nic nezměnilo, všechny změny budou revoluční a převratné, ale to už jsme mnohokrát slyšeli a nic zásadního se nedělo. Rozdíl v roce 2020 nebude o zásadních technologických novinkách, ale o počtu společností, které je letos budou zavádět a využívat.

Tento trend začal již v druhé polovině roku 2019, kdy jsme u našich zákazníků začali připravovat projekty digitální transformace a dnes už tyto projekty zavedené do praxe začínají přinášet významné přínosy a úspory.

Jednou z nejvíce fascinujících věcí na zavádění digitální transformace je to, že změny se projeví okamžitě. Po digitalizaci a optimalizaci procesů u našeho zákazníka došlo ke zkrácení realizace objednávek v ERP systému o 60 %. Uživatelé ani nechtěli věřit, že úspora bude tak významná.

Určitě letos očekávám nové projekty v oblasti IoT (internetu věcí). Zde také vnímám, že o přínosu IoT pro výrobu se mluví už celá léta, ale konečně dochází k ocenění přínosů IoT nejen technickými a vývojovými pracovníky. Už i „obyčejné“ výrobní společnosti uznávají masivní dopad upravených procesů s využitím IoT na zefektivnění výroby a snížen nákladů. Jen hlupák by nepodporoval technologie, které přinášejí zisk a zvyšují konkurenceschopnost.

IoT umožňoje úspory nákladů. O tom dnes již nikdo nepochybuje. IoT ale také pomáhá poskytovat informace o procesech, nákladech a produktivitě. Zároveň také poskytuje informace o dodavatelském řetězci – kvalitě použitých dílů a produktů, odkud pocházejí a jak byly pěstovány, nakupovány nebo vyráběny. Zákazníci stále více požadují, aby věci, které kupují, byly vyráběny odpovědně a s minimální ekologickou zátěží.

Ne vše lze předvídat, ale mnoho věcí lze spočítat a udělat analýzy na základě historických dat. Podmínkou je ale tato historická data získávat, uchovávat a následně analyzovat. Řídit a optimalizovat lze pouze to, co lze měřit. V tomto směru i v roce 2020 bude nárůst ve využívání umělé inteligence a prediktivní analýzy. Prediktivní analytika pomáhá společnostem lépe pochopit, jak jejich výrobní stroje fungují a proč selhávají, což jim umožňuje zcela zabránit těmto selháním. Snížení neplánovaných výpadků ve výrobě o jednotky procent znamená výrazné úspory, mnohdy zásadní pro konkurence schopnost celé výroby.

Společnosti pracují v prostředí, které je plné rizik a neznámých a nelze očekávat, že v roce 2020 to bude jinak. Ti, kteří využijí letos naplno digitální transformace, budou mít těch neznámých, jež ovlivňují jejich rozhodování, výrazně méně.  Možná už letos bude pro některé společnosti zavedení IoT a rozsáhlé digitální transformace jediný způsob jak přežít.

 

Autor: David Kazda

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.