Telefon
non-stop podpora
Facebook Youtube LinkedIN

Jaký je ideální věk pro práci v managementu?

05. 02. 2020
Nedávno jsem se dočetl, že manažer po 45. narozeninách je už nepoužitelný, protože ztrácí tah na branku a motivaci. Navíc se mu mění pyramida potřeb. Nevím, jaký výzkum nebo marketingový záměr byl za tímto textem, ale dovolím si s ním hluboce nesouhlasit, a to nejen proto, že patřím do skupiny těchto „postižených“.
Jaký je ideální věk pro práci v managementu?

Nedávno jsem se dočetl, že manažer po 45. narozeninách je už nepoužitelný, protože ztrácí tah na branku a motivaci. Navíc se mu mění pyramida potřeb. Nevím, jaký výzkum nebo marketingový záměr byl za tímto textem, ale dovolím si s ním hluboce nesouhlasit, a to nejen proto, že patřím do skupiny těchto „postižených“.

Každá část kariéry má svá specifika, a i když to s věkem trochu souvisí, tak části pracovního života můžeme rozdělit na čtyři etapy. První je „učeň“ - učíme se, díváme se, jak to dělají ostatní a musíme mít štěstí, aby se nás někdo šikovný ujmul a ukázal nám cestu. Druhou část kariéry bych nazval „nezávislý specialista“ - začínáme pracovat sami a všechno víme nejlépe. Hlavně nám nesmí nikdo radit, protože to stejně dělá blbě. V třetí části můžeme umět předávat svoje dovednosti a znalosti, a také můžeme umět k úspěchu své práce využívat práce ostatních. Ve čtvrtém úseku se můžeme dostat do role strategické a případně sponzorské.

Myslíte, že záleží na věku? Trochu ano. Nemyslím si ale, že se dají tyto kategorie přeskakovat, musíme si jimi projít postupně. Někdo to dokáže za 3 roky, někdo za 20 let a někdo zůstane učněm celý život. Všechno je to ale o vášni a zaujetí pro danou profesi a poslání.

Kategorizovat podle věku mi přijde jako kategorizovat podle pohlaví, barvy kůže nebo náboženství. Nezáleží na věku, záleží na tom, jak a co lidé dělají, jaké mají příležitosti a jak jsou řízeni a motivováni. V jakémkoli věku se dají dělat skvělé věci a manažer i specialista může být dobrý starý i mladý. U fyzicky pracujících je to samozřejmě jinak, společnost by jim měla vytvořit prostor pro důstojný život v době, kdy už tělo nebude schopno fyzickou práci vykonávat.

Takže, milí přátelé, na věku opravdu nezáleží. Záleží na tom, jestli sami chcete a jaké máte štěstí na okolí. A to umíte, když chcete, ovlivnit. Já sám mám stále hlad po nových znalostech a dovednostech a nemyslím si, že tento oheň někdy vyhasne. Jak v nadsázce říkám – upiji se dobrým pitím ve sto dvaceti letech při práci v kamenolomu. A věřte, že tam budu v první fázi své lamačské kariéry.

Proto i v Algotechu posuzujeme člověka podle znalostí, snahy a zájmu. Na věku nám opravdu nezáleží, dveře máme otevřeny všem.

Pokud máte někdo zájem téma rozvinout, tak se mi prosím ozvěte.

 

František Zeman

 

PS: Prohlédněte si, jakých výsledků je náš tým, složený ze všech věkových kategorií, schopen.

PŘEJÍT NA REFERENCE

FB in
Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci?
Napište nám! Kontaktujeme vás obratem. Konzultaci zvládneme rychle a efektivně.
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
Algotech ve dvou minutách - video
Sledujte nás na Facebooku

Copyright © 2022 - Algotech a.s. - all rights reserved - Zpracování osobních údajů - všeobecné obchodní podmínky - cookies