Telefon
non-stop podpora
Facebook Youtube LinkedIN

3 pravdy o zpracování osobních údajů v době pandemie

3 pravdy o zpracování osobních údajů v době pandemie
Současný nouzový stav má dopad i do oblasti zpracování osobních údajů. Připravili jsme pro vás odpovědi na tři nejčasnější otázky, které v rámci našeho projektu k GDPR dostáváme.
 

1. Může stát sledovat údaje o pohybu a chování osob nakažených koronavirem?

Ano, může. Jedná se o zpracování osobních údajů na základě veřejného zájmu případně při výkonu veřejné moci. I zde však platí určité podmínky. Zpracování musí zahrnovat pouze nezbytné operace v rámci úzce vymezeného účelu, po dobu nezbytně nutnou (maximálně 6 hodin) a za transparentního informování veřejnosti.
 

2. Může zaměstnavatel v současné situaci zjišťovat údaje o zdravotním stavu zaměstnanců?  

Ano, může. V konkrétních situacích je zaměstnavatel povinen postupovat tak, aby předcházel rizikům, odstraňoval je nebo minimalizoval. Mluví se o tzv. prevenční povinnosti. Informace o zdravotním stavu zaměstnance ale patří do zvláštní kategorie osobních údajů (čl. 9 odst. 2. GDPR) a podle toho je tedy třeba věnovat zvýšenou pozornost jejich zabezpečení a omezenému přístupu k těmto informacím.
 

3. Může společnost díky koronaviru neposkytnou plnění na základě uzavřené smlouvy a nebýt přitom sankciována?

Ano, může. V tomto případě bude záležet na tom, zdali smlouva obsahuje ujednání o tzv. vyšší moci jako je například pandemie a zdali definice vyšší moci ve smlouvě aktuální stav nouze naplňuje. Důležité bude rovněž to, jestli okolnosti způsobené pandemií skutečně znemožnily ujednané plnění.
08.04.2020
[ zpět ]
Algotech ve dvou minutách - video
Sledujte nás na Facebooku

Copyright © 2020 - Algotech a.s. - all rights reserved - Zpracování osobních údajů - všeobecné obchodní podmínky - Tvorba www stránek