Svět IT se proměňuje tak rychle, že co bylo trendy včera, bude zítra dávnou minulostí. Pro někoho je to možná smutné, ale pro nás je to neskutečně fascinující kontinuální pokrok. A pokroku fandíme. Abyste se ale i vy dokázali ve změti novinek zorientovat, přinášíme v tomto článku několik z nich, které by podle nás měly určitě vzbudit váš zájem.
To, že počítač porazil v šachu Garryho Kasparova, je už více než 20 let stará záležitost. V roce 2016 pak společnost DeepMind vyvinula program, který dokázal opakovaně porazit evropského šampiona ve hře Go. Potom Češi Marin Schmid a Matěj Moravčík vyvinuli první umělou inteligenci na světě, která dokázala člověka porazit v pokeru. Teď pracují na algoritmu, který by dokázal předvídat vývoj trhu. To jen demonstruje nezměrný potenciál umělé inteligence, který dává nový rozměr úsloví, že „fantazii se meze nekladou“. A potvrzuje, že kolem umělé inteligence se budou točit další a další IT inovace. Pravděpodobně se stane zcela neodmyslitelnou součástí životů nás všech. Využít jejího potenciálu byste rozhodně měli i ve vaší firmě.
Na druhou stranu je ale třeba brát v potaz i odvrácené stránky umělé inteligence, a to především její snadné zneužití k nekalým účelům. I z toho důvodu Evropská unie letos projednává tzv. „Akt o umělé inteligenci“ (AI Act), což je nařízení, které by se mělo snažit umělou inteligenci v členských zemích nějakým způsobem regulovat. Podobně jako GDPR reguluje zacházení se soukromými uživatelskými daty. Bude ovšem hodně záležet na dobrém zpracování a legislativním uchopení tohoto nařízení, aby se stalo efektivním nástrojem proti zneužívání, ale nikoliv brzdou vývoje. Snad se výsledků projednávání dočkáme co nevidět a snad z něj nebudeme zklamaní.
Trh edge computingu stále roste a podle analytiků je extrémně perspektivním odvětvím. K plnému využití jeho potenciálu je ale potřeba přemýšlet nad síťovou architekturou trošku jinak, především pak umožnit bezpečnou edge-to-edge komunikaci mezi různými cloudy. A právě tady přichází na řadu tzv. „meshed cloud“, který by umožňoval využívat více datových souborů v reálném čase a pomáhal by tak řešit zatím těžko proveditelné situace. Třeba takové auto připojené do meshed cloudu by dokázalo komunikovat s ostatními auty a sbírat data o dopravní situaci, aniž by byla tato data centralizovaná na jeden cloud. Zvládlo by informace jednoduše shromažďovat z různých propojených cloudů.
Co nevidět budou na světě desítky miliard zařízení edge computingu (chytrá auta, chytré domácnosti…). Uspořádat tato zařízení by pomohlo přímé, dynamické a nehierarchické propojení edge cloudů mezi sebou. A to bude právě úloha mesh cloudu, který podpoří další inovace a transformuje současné podniky a celá odvětví. Jsme hodně zvědaví, jak (a jestli) se bude tato diskutovaná myšlenka rozvíjet a pokud ano, chceme být určitě u toho.
Navzdory mnohým předsudkům nejsme v Čechách sto let za opicemi a držíme se aktuálních IT trendů. Důkazem je, že už 30 % firem používá cloudové služby. Podle průzkumu SAP Journey to the Cloud navíc plánuje více než polovina tuzemských firem v následujícím roce implementovat alespoň jeden systém, který běží v cloudu, a dvě třetiny dotazovaných firem plánují investice do cloudu určitě dále navyšovat. Oblíbená jsou zejména řešení v oblasti bezpečnosti (zahrnující i zálohování dat) a vedení účetnictví. Motivací pro zavádění cloudu je také flexibilita a možnost práce na dálku.
Z naší činnosti je jasné, že nám přechod do cloudu dává perfektní smysl a také se snažíme o osvětu, která by to firmám názorně ukázala. Proto nás čísla z uvedeného průzkumu velmi těší a máme radost, že Česko do cloudu nejen směřuje, ale už v něm víceméně je.
→ Tip: Pokud ve firmě cloud ještě nepoužíváte, přečtěte si, jak ho správně vybrat.
To byly vybrané aktuality, které by vám měly přiblížit současné dětí v IT, diskutovaná témata a možné směry, kterými by se mohla vaše společnost dále ubírat. Pokud vás podobná témata zajímají, sledujte náš blog a sociální sítě, kde o nich pravidelně informujeme.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky