V dnešním světě se všechno kolem nás mění zběsilou rychlostí. Abyste tempo technologických změn dokázali sledovat, vytvořili jsme pro vás přehled největších technologických trendů, u kterých experti predikují, že nás budou provázet rokem 2023.
Podobně jako v předchozích letech pozorujeme pokračující vývoj v oblastech strojového učení (ML) a umělé inteligence (AI), které do svých procesů implementuje stále více společností. Tento trend bude zcela jistě pokračovat i v roce 2023, a to především ve spojení s jiným trendem, kterým jsou no-code softwary.
Díky no-code umělé inteligenci budou moci firmy využívat jejího potenciálu plně v souladu se svými specifickými potřebami.
Podle predikcí bude rok 2023 rokem, který určí směr, jakým se bude ubírat stále diskutovanější metaverse. A Mark Zuckerberg není zdaleka jediný, koho toto odvětví zajímá. Společnosti Microsoft i nVidia už vyvíjí metaverse platformy pro spolupráci na digitálních projektech.
Avataři, kteří se v metaverse používají, by měli v příštím roce projít výraznou proměnou. Jejich současná podoba je uživateli dosti kritizovaná, ale brzy by se měli co nejvíce podobat nám samotným a přejímat dokonce i naše gesta.
V praxi se bude prostředí metaverse v příštím roce zřejmě používat především k setkáváním se vzdálenými lidmi, ke školením a onboardingu. Dost možná ale bude stále více pronikat i do oblasti prodeje a nákupu. Proto je dobré tento trend neustále sledovat a včas využít nové obchodní příležitosti.
RPA je úzce propojená s umělou inteligencí a strojovým učením. Automatizuje obchodní procesy jako vyřizování transakcí, zpracování dat, nebo dokonce odpovídání na e-maily.
Zaměstnanci se díky ní nemusí zabývat jednoduchými opakujícími se úkoly, ale můžou se plně soustředit na kreativnější a náročnější úkoly, které více odpovídají jejich schopnostem.
RPA určitě oceníte například při práci s daty v určitých oblastech podnikání, jako jsou finance, zákaznický servis nebo lidské zdroje.
Aktuálně sledujeme světový závod ve vývoji kvantových počítačů, od kterých se očekává, že budou schopné pracovat s určitými typy algoritmů bilionkrát rychleji než nejrychlejší tradiční procesory, které máme dnes k dispozici.
Kromě mnoha pozitivních využití se s nimi ale pojí i hrozba v podobně snadného prolomení šifrovacích systémů, které v současné době používáme. Hackeři by tak mohli relativně snadno krást citlivá data a teoreticky by je sobě navzájem mohly krást i celé státy, což by vedlo k novému druhu světového digitálního konfliktu.
Tím teď nemyslíme fakt, že jsme všichni stále více online a telefon nám víceméně přirostl k ruce. Mluvíme o technologii zvané „digitální dvojčata“. Ta jsou virtuální simulací procesů, operací nebo produktů, které se nachází v reálném světě. Používá se například k testování nových nápadů v bezpečném digitálním prostředí.
V roce 2023 se očekává masivní nárůst využití této technologie napříč všemi obory a profesemi od inženýrů přes architekty až po oblast zdravotnictví.
Podobně jako ostatní výše zmíněné oblasti nejsou ani autonomní systémy žádnou novinkou jako spíše stávajícím trendem, který se bude ještě více prohlubovat. V roce 2023 by se podle odborníků měly stát stále rozšířenějšími zejména v oblasti logistiky a mnohé tovární sklady by tak mohly být částečně nebo zcela autonomní (některé už ostatně jsou).
Například britský online supermarket Ocado v současnosti používá ve skladech tisíce autonomních robotů k třídění, zvedání a přemisťování potravin. Jeho sklady mají také zavedenou umělou inteligenci, která vyhodnocuje, jaké jsou nejoblíbenější produkty a ty následně uskladňuje tak, aby je měli roboti co nejblíže.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky