Automatizace jako metoda vzdělávání zaměstnanců

Automatizace jako metoda vzdělávání zaměstnanců
Články a zajímavosti

Digitální transformace a automatizace – pojmy a přístupy, které hýbou současným světem. Někde je můžete aplikovat relativně snadno, jako např. migrací vašich systémů do cloudu, v jiných případech je to obtížnější. Mezi takové oblasti patří i HR, tedy personalistika. Dnes vám ukážeme, jak můžete pomocí automatizace vzdělávání zaměstnanců ušetřit čas i prostředky.

V současnosti už je průběžné školení zaměstnanců bráno jako samozřejmost, zejména v IT oblastech. Podle nedávné studie společnosti Gartner je dokonce každý čtvrtý zaměstnanec zodpovědný za ohrožení citlivých dat. V souvislosti s neustále rostoucím počtem a sofistikovaností kybernetických útoků a metod sociálního inženýrství je přinejmenším pravidelné školení zaměstnanců o zásadách kybernetické bezpečnosti pokládáno za naprostou nutnost.

Pokud se navíc řadíte mezi společnosti, které usilují o vývoj a inovace ve svém odboru, je pravidelné zvyšování kvalifikace vašich zaměstnanců i v jejich zájmu – špičkoví zaměstnanci vždy preferují pracoviště, která jim nabízejí příležitosti k seberozvoji a oborovému vzdělávání.  

 

Co vám přinese automatizované vzdělávání zaměstnanců?

Pokud využijete některý ze systémů či metod vzdělávání zaměstnanců pomocí automatizace, můžete očekávat zlepšení a přínosy v následujících třech oblastech:

  • Snížení nákladů – automatizované firemní školení setří čas a úsilí, které by musel zaměstnanec vynakládat na kontaktování IT podpory nebo některého z kolegů. Pokud jde o seniorního pracovníka, je ve vašem zájmu minimalizovat čas potřebný k jeho zaučení, tím urychlit návratnost vaší investice, a tedy snižovat náklady.
  • Podpora proaktivity – automatizované vzdělávání zaměstnanců podporuje proaktivní přístup tím, že nerozvíjí pouze dovednosti. Spoluvytváří nezávislou atmosféru a poskytuje prostor pro iniciativu a kreativitu tím, že pracovníci mají přístup ke školícím materiálům kdekoliv a kdykoliv chtějí oni sami. Tím zaměstnanců sami přebírají průběh svého profesního rozvoje.
  • Cílení školení zaměstnanců na „tady a teď“ – zejména v korporátech a větších společnostech jsou běžnou praxí tzv. kolečka či seznamovací dny. Během nich jsou noví zaměstnanci zpravidla zahlcení kvanty nových informací. Ty se nezřídka týkají pouze okrajových situací, se kterými se ve své praxi setkají pouze vzácně. V okamžiku, kdy by tyto znalosti mohli zaměstnanci uplatnit, je už obvykle zapomenou. Zde automatizované vzdělávání vyniká –umožňuje zaměstnancům učit se (nebo si znalosti zpětně ověřit) praxí, plnit složité úkoly a současně rozvíjet své dovednosti.

 

Jak můžete zavést automatizované firemní školení?

Jedním ze způsobů automatizace metod vzdělávání zaměstnanců je využití workflow pomocí online formulářů:

  1. Sestavte plán školení – sestavte vzdělávací program pro vaše zaměstnance a určete, které části můžete automatizovat.
  2. Vytvořte online formuláře (např. pomocí MS Office Forms), díky kterým vaši personalisté rychle shromáždí všechny potřebné informace. Automatizovat můžete i odesílání těchto formulářů.
  3. Vytvořte online databázi, ve které budou personalisté snadno sledovat průběh školení všech zaměstnanců. Pro začátek stačí MS Excel, pokročilejší mohou vytvořit databázi v MS Access. Databázi nahrajte na cloudové úložiště.
  4. Automatizujte workflow na základě dat uvedených ve formulářích, nejlépe zdarma dostupnou aplikací Power Automate.
  5. Nezapomeňte na reporty z jednotlivých školení; Power Automate automaticky vytvoří sestavy, které vám umožní zobrazit základní KPI, jako jsou výsledky, historie školení a skóre případných zkoušek. Vytváření přehledů můžete také automatizovat tak, aby byly generovány každý měsíc.

 

Specializovaná platforma pro automatizované vzdělávání zaměstnanců a externí kurzy

Pokud ve vaší společnosti implementujete cloudovou variantu ERP systému od společnosti Oracle, např. Oracle JD Edwards, získáte zdarma přístup k programu automatizovaného vzdělávání zaměstnanců Oracle Guided Learning. Ve specializované školící platformě od Oraclu snadno vyhledáte odkaz na jakékoliv téma ohledně cloudu nebo ERP systémů, který navíc můžete jednoduše sdílet s kolegy. Najdete zde nejen obrovskou databázi školících materiálů, ale i odkazy na firemní politiky. Vše je dostupné na jednom místě, Oracle Guided Learning navíc zaměstnance dokáže automaticky seznamovat s posledními aktualitami a změnami v dané oblasti.

Pokud byste měli zájem o specializované firemní školení, obraťte se na nás. Rádi pro vás sestavíme školení na míru.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.