Daňové a účetní změny: co nás čeká od roku 2024?

Daňové a účetní změny: co nás čeká od roku 2024?
Články a zajímavosti

V rámci konsolidace veřejných financí česká vláda představila soubor opatření, tzv. konsolidační balíček. Změny se týkají především daní a dalších povinných odvodů. Rok 2024 je ve výsledku „pouze“ předzvěstí změn které budou platné až od roku 2025, nicméně některé změny začínají platit již od 1. ledna 2024 a je nutné se na ně předem připravit. 

Možnost (nikoliv povinnost) vést účetnictví ve funkční měně

Společnosti, které provádějí většinu svých transakcí v jedné z měn EUR, USD a GBP, budou moci od 1. ledna 2024 vést své účetnictví v takzvané funkční měně a česká koruna se pro tyto společnosti stane měnou cizí. Tato změna může být pro některé účetní jednotky přínosem, ale je nutné dobře zvážit její zavedení, které je dobrovolné. Přechod zpátky z cizí funkční měny na CZK bude možný pouze v případě, že zvolená měna účetnictví přestane být funkční měnou podle použité definice.
Daň z příjmů a DPH se budou nadále stanovovat v CZK. Daň z příjmu plánuje koncept funkční měny zohlednit a už pro rok 2024 se bude při výpočtu daně z příjmů právnických osob vycházet z účetnictví a přepočítají se jednotlivé řádky přiznání do českých korun.

DPH ale žádnou úpravu nezaznamenalo a zatím žádnou úpravu ani neavizuje. Pokud tento stav zůstane, bude to znamenat nutnost duální evidence: účetnictví ve funkční měně a DPH evidence nadále v CZK. To je silný argument, aby společnosti zvážili zavedení funkční měny ihned od roku 2024.

Změny v sazbách DPH

Dochází ke sloučení stávajících dvou snížených sazeb DPH ve výši 10 % a 15 %, které nahradí jedna nová snížená sazba DPH ve výši 12 %. Nová sazba DPH se bude aplikovat například na potraviny, ubytovací a stravovací služby, teplo či vodné a stočné.

Základní sazba DPH ve výši 21 % zůstává, nicméně některá plnění, která v současné době podléhají snížené sazbě DPH, budou nově podléhat základní sazbě DPH. Jedná se např. o kadeřnické služby, nápoje vč. točeného piva, úklidové práce v domácnosti, přepravu, skladování komunálního odpadu či služby autorů a výkonných umělců.

Změny v odpočtu DPH u osobních automobilů

Novelou dochází k omezení odpočtu DPH u osobních automobilů na částku DPH ve výši 420 tis. Kč, tato hranice odpovídá výši DPH při pořizovací ceně automobilu ve výši 2 mil. Kč.

S čím Vám můžeme pomoci?

Na splnění výše uvedených daňových opatření je nutné se předem připravit. Konzultanti Algotechu Vám mohou pomoci s následujícím činnostmi v ERP systému Oracle JD Edwards.

-           Vytvořit nové daňové kódy pro použití od 1.1.2024.

-           Upravit DPH výstupy tak, aby odpovídaly novému formátu – na novém formátu začneme v Algotechu pracovat ihned jak bude zveřejněn.

-           Provést revizi obchodních transakcí/faktur – používané sazby.

-           Nastavit správné způsoby oprav daňových dokladů, pokud se daných transakcí budou týkat změny sazeb.

Vzhledem k tomu, že času na změny je velmi málo, obraťte se na nás co nejdříve, ať můžeme rezervovat kapacity našich konzultantů na nastavení Vašeho systému Oracle JD Edwards včas.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.