Jak jednoduše začít s Microsoft Outlookem

Jak jednoduše začít s Microsoft Outlookem
Články a zajímavosti

Přecházíte na Microsoft Outlook? Nebo máte k dispozici firemní či studentskou licenci a nevíte, jak začít? Žádný strach – máme pro vás podrobný návod, jak na Outlook online i jeho offline verzi. V dnešním úvodním díle vás seznámíme s úplnými základy: o co vlastně jde a jak se jednotlivé verze liší, kde najdete Outlook ke stažení zdarma a jak na jeho základní nastavení.

Co je Microsoft Outlook…

Outlook je jednou z mnoha aplikací kancelářské sady Microsoft 365 (dříve známou jako Microsoft Office, resp. Office 365). S Outlookem má většina z nás spojenou především digitální komunikaci prostřednictvím e-mailu. To je určitě správně, kromě e-mailového klienta vám toho Outlook ale nabídne mnohem více:

 • Pokročilá správa e-mailů – kromě běžných funkcí poštovního klienta máte k dispozici možnost vytváření vlastních pravidel pro příchozí poštu včetně řazení do vámi definovaných složek, barevné vlajky, kategorie a štítky pro ruční označování prioritních zpráv a další funkce.
 • Kalendář a organizér – můžete spravovat a sdílet jeden či více kalendářů, u jednotlivých událostí definovat přestávky, upozornění a jejich formu. Samozřejmostí je opět možnost vlastního barevného štítkování událostí, ale i možnost importu jiných kalendářů (např. kalendář státních svátků apod.) nebo udržování kalendářů ve vícero časových pásmech.
 • Správa kontaktů – správa veškerých kontaktů (s bohatými možnostmi jednotlivých údajů, poznámek a kategorií u každého kontaktu) s automatickým ošetřováním případných duplicit. Kontakty lze jednoduše importovat i exportovat, ale i synchronizovat s jinými účty (např. LinkedIn) či zařízeními (např. s mobilním telefonem).

 

…a co naopak Microsoft Outlook není?

Čistě pro úplnost doplníme i to, co Outlook není, jelikož často dochází k nejasnostem a záměnám (jak uvidíte, sám výrobce Microsoft situaci bohužel neulehčuje, spíše naopak):

 • Microsoft Exchange – sice se také týká e-mailů, ale ne uživatelsky: jde o řešení poštovního serveru určené středním a větším podnikům.
 • Gmail – poštovní řešení od Googlu určené v základu spíše jednotlivcům, navíc nemá formu desktopových aplikací. Na druhou stranu není problém Outlook spárovat s Gmailem.
 • „Nový Outlook“ – není Outlook jako Outlook, ale vyznat se v tom lze jen obtížně. Nejenže Microsoft Outlook můžete používat online jako webovou aplikaci i offline jako klasickou desktopovou aplikaci (a obojí v zásadě funguje a vypadá obdobně), ale Microsoft oznámil, že ve Windows do konce letošního roku nahradí nativní aplikace „Pošta“ a „Kalendář“ právě „novým Outlookem“, který je zatím dostupný v preview verzi. Problém nastává, pokud používáte „klasický Outlook“ jako desktopovou aplikaci např. pro firemní využití a „nový Outlook“ pro soukromé účely. Aplikace vypadají téměř identicky, mají rovněž identické názvy „Outlook“, a dokonce i stejnou ikonu. Přesto jde o různé na sobě nezávislé programy s odlišným kódem, kde můžete současně spravovat a používat odlišné poštovní účty, kalendáře i kontakty.

 

Jak se liší jednotlivé verze Outlooku

Abychom aspoň trochu umenšili míru „microsoftího chaosu“ čišícího z předchozího odstavce, alespoň stručně představíme a popíšeme jednotlivé verze Outlooku, se kterými se můžete setkat:

 • Outlook Express – předchůdce výše zmíněné aplikace Windows Pošta, která se poprvé objevila ve Windows 10. Dnes se s ním setkáte velmi výjimečně, pouze na velmi starých počítačích.
 • Microsoft Outlook 97–2002 – tyto verze byly součástí sad Microsoft Office 97–2002. Vyznačovaly se hlavně dvou gigabytovou maximální velikostí souboru určeného pro ukládání e-mailů, kontaktů a schůzek. Při překročení této kapacity docházelo k zamrzávání aplikace. Opět platí, že na tyto verze narazíte spíše výjimečně na starých strojích.
 • Microsoft Outlook 2003–2021 – byl součástí sad Microsoft Office 2003–2021. Kapacita výše uvedeného souboru vzrostla na desetinásobek (tj. na 20 GB) a přibyla podpora vícejazyčných dat v kódování Unicode.
 • Outlook online – jde o webovou aplikaci dostupnou skrze internetový prohlížeč po přihlášení přes Microsoft účet. Může jít o variantu zdarma pro osobní použití (ke které získáte i další základní webové kancelářské aplikace jako Word a Excel), nebo o variantu „plnotučného“ placeného Outlooku.
 • Outlook 365 – součást cloudové kancelářské sady Microsoft 365, která funguje na principu předplatného. Na rozdíl od poslední vydané offline desktopové kancelářské sady Office 2021 (pravděpodobně jde o vůbec poslední sadu Office) zahrnuje cloudová varianta vždy poslední verze všech aplikací, tedy i Outlooku – budete mít vždy k dispozici nejnovější funkce, opravy a aktualizace zabezpečení spolu s trvalou technickou podporou bez nutnosti dalších nákladů. V našem návodu se dále budeme zabývat především touto verzí.
 • Mobilní Outlook – zdarma dostupná verze pro mobilní zařízení Android i Apple.

 

Outlook ke stažení zdarma

Níže si vysvětlíme, jak Microsoft Outlook zdarma stáhnout a nainstalovat na různá zařízení:

Instalace na PC

Postupujte následovně:

 • Do internetového prohlížeče zadejte adresu www.office.com.
 • Přihlaste se svým soukromým nebo pracovním/školním účtem Microsoft (v druhém případě vám údaje sdělí váš zaměstnavatel či vzdělávací instituce). Pokud na soukromý účet Microsoft nemáte navázanou licenci nebo předplatné, můžete Outlook a celou sadu Microsoft 365 vyzkoušet na 1 měsíc zdarma na této adrese.
 • Zvolte možnost Instalovat aplikace; výběrem možnosti Aplikace Microsoft 365 spusťte instalaci. Výchozí varianta, kterou vám stránka nabídne, je 64bitová verze. 32bitovou verzi zvolte pouze tehdy, pokud sami víte, k čemu ji potřebujete (typicky je důvodem zpětná kompatibilita). Postupujte dle pokynů na obrazovce.
 • Spusťte Outlook (např. kliknutím na Start a napsáním slova „Outlook“) a po otevření programu přijměte licenční smlouvu. Tím bude Outlook 365 nebo Office aktivovaný a připravený k použití.

Instalace na Mac

Postupujte stejně jako v předchozím případě až do třetí odrážky. Potom postupujte takto:

 • Spusťte Průzkumník, přejděte na Stažené soubory a dvojklikem spusťte soubor Microsoft_Office_20XY_Installer.pkg (název se bude mírně odlišovat).
 • Instalaci spustíte po kliknutí na možnost Pokračovat a odsouhlasením licenční smlouvy po vybrání možnosti Souhlasím.
 • Zvolte požadované součásti, vyberte umístění na disku a zvolte Pokračovat.
 • Pokud se objeví výzva k ověření, zadejte přihlašovací heslo pro Mac (tj. heslo, které používáte pro přihlášení k Macu) a pak klikněte na Instalovat software.
 • Po dokončení instalace zvolte možnost Zavřít.

Instalace na mobilní zařízení

 • Pro zařízení s operačním systémem Android přejděte na tuto stránku, klikněte na tlačítko Install a postupujte dle pokynů.
 • Pro zařízení se systémem iOS přejděte na tuto stránku, klikněte na Instalovat a postupujte podle instrukcí.

 

Základní nastavení aplikace

Níže popíšeme základní nastavení Outlooku 365 v desktopové a webové verzi pro PC.

Desktopová aplikace pro PC

Vlevo nahoře klikněte na položku Soubor. Tím získáte přístup k těmto volbám:

 • Přidání účtu – zde můžete přidat nový či další poštovní účet.
 • Nastavení účtu – umožňuje změnit nastavení stávajících účtů nebo jim nastavit další připojení.
 • Automatické odpovědi – pomocí automatických odpovědí můžete ostatním snadno oznamovat, že jste mimo kancelář a nevyřizujete poštu.
 • Nastavení poštovní schránky – upravujete velikost své poštovní schránky trvalým smazáním odstraněných e-mailů či archivací.
 • Pravidla a upozornění – pro usnadnění řazení příchozí pošty.
 • Pomalé a zakázané doplňky COM – umožňuje spravovat doplňky modelu COM (pravděpodobně nevyužijete).
 • Spravovat doplňky – získáváte a spravujete webové doplňky Outlooku.
 • Možnosti – tato volba se trochu „darebně“ nezobrazí jako velké pole s ikonou, nýbrž jako textová položka vpravo dole. Po kliknutí získáte přístup ke všem nastavením.

Pozn.: Uživatelské rozhraní aplikace se bude v budoucnu upravovat a s největší pravděpodobností bude velmi podobné Outlooku online, jehož základní nastavení popisujeme níže.

Outlook online

Vpravo nahoře klikněte na ikonu ozubeného kolečka. Tím získáte přístup v zásadě ke všem volbám, kde navíc můžete jednoduše vyhledávat:

Stačí tedy do vyhledávacího pole vepsat několik písmen a online Outlook vám nabídne nejrelevantnější možnosti, na které stačí jednoduše kliknout.

 

A to je tentokrát vše. V příštím pokračování návodu probereme základy práce s e-mailem: jak vkládat přílohy, jak nastavit podpis, přeposílání pošty, automatické odpovědi atp.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.