Pravidlo 3-2-1 překonáno, aneb jak zálohovat data v roce 2023

Pravidlo 3-2-1 překonáno, aneb jak zálohovat data v roce 2023
Články a zajímavosti

Záloha dat je Achillovou patou mnoha společností a jejich ztráta může být hřebíčkem do rakve i vaší firmy. Zálohujete metodou 3-2-1 a myslíte si, že je to dostačující? Máme pro vás ještě něco lepšího.

Jste si jistí, že zálohujete?

Nejprve se ujistěte, že opravdu zálohujete. Mnoho společností si totiž plete archivaci a zálohu dat. Archivace je ukládání dat, na kterých už aktivně nepracujete. Jedná se o uzavřené projekty, do kterých se už nebude nic doplňovat, jsou hotové, tak jak jsou a vy chcete mít jistotu, že se nikam neztratí.

Zatímco záloha dat se týká dat, se kterými pořád pracujete a probíhají v nich úpravy na denní bázi. Vy potřebujete zálohovat každou změnu, aby projekt mohl úspěšně pokračovat i v případě, že by došlo třeba k nečekanému selhání techniky. Zálohování vám poskytuje jistotu, že hodiny vaší práce chvíli před odevzdávkou nikam nezmizí.

 

Zálohování metodou 3-2-1

Je považované za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak předejít ztrátě dat.  Doporučují ho odborníci na kybernetickou bezpečnost, dokonce i vláda USA. V čem spočívá?

„3-2-1“ není odpočítávání posledních vteřin před kouzelným lusknutím prstů a zamknutím vašich dat v trezoru věčnosti. Jde o systém, který zálohy rozděluje chytře tak, aby byla jistota, že vám alespoň jedna kopie dat vždycky zůstane dostupná.

Znamená, že si máte udělat 3 kopie dat, ty rozdělit na 2 média (například dva externí disky) a 1 z nich umístit na jinou lokalitu. Tak máte jistotu, že budete mít k dispozici vždy alespoň jeden nepoškozený soubor dat. Rozdělením zálohy dat na média předcházíte technickému selhání jednoho z nich a umístěním na jinou lokalitu se vyvarujete ztrátě dat v důsledku požáru, povodně, zborcení budovy či krádeže nebo jiné nepředvídatelné události.

Museli byste být největší smolař na světě, abyste souběžně přišli o všechny tyto zálohy dat současně. Proto se také tato metoda tak vřele doporučuje.

→ Tip: Chcete o zabezpečení komplexní přehled? Přečtěte si o kybernetické bezpečnosti od A do Z.

 

Co ji tedy mohlo překonat?

Zálohování touto metodou může být zdlouhavé a technicky složité. Zvláště pokud data nechcete jen archivovat, ale opravdu aktivně zálohovat. Proto si představte, že se všechny vaše soubory neustále zálohují. A to nejen v jedné kopii, ale ve více z nich, na více médií, na více lokalitách, aniž byste se o to museli starat.

Už asi tušíte, kam míříme. Mluvíme pochopitelně o cloudu. S masivním rozvojem cloudových služeb se proměnily i metody kybernetické bezpečnosti a zálohy dat. Teď už nemusíte mít dedikované pracovníky, kteří se o zálohu dat starají po technické stránce a někoho, kdo zaměstnancům neustále připomíná, aby ji prováděli.

Datové centrum poskytovatele cloudu je perfektně zabezpečené – fyzicky i z hlediska kybernetické bezpečnosti. Vlastními silami byste takové úrovně pravděpodobně nikdy nedosáhli (aby to dávalo ekonomický smysl). Poskytovatel data zálohuje každý den a na více lokalitách (v našem případě jsou tři), takže máte jistotu, že o ně nepřijdete. Navíc si nemusíte dělat starosti s ITC infrastrukturou a její údržbou.

 

Kombinace zálohování do cloudu a modelu 3-2-1

Pokud jste obzvláště pečliví, můžete zvolit kombinovanou metodu, kdy budete mít 3 kopie dat na 2 místních úložištích ve vaší firmě a cloud bude vaším „1“, tedy externím zdrojem zálohy dat (která je navíc opět opakovaně zálohovaná).

 

Zálohujte v tuzemském datovém centru

Zálohujte data u nás doma, a ne někde na druhém konci světa. Tím zajistíte, že máte data v relativní fyzické blízkosti a vyhnete se složitým geopolitickým změnám, které mohou vaše data ohrozit. Také budete velmi snadno komunikovat ve svém rodném jazyce v případě, že bude potřeba řešit nějakou akutní situaci. Podívejte se, co nabízíme a neváhejte nás kontaktovat s jakýmikoliv dotazy.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.