Přepíše rok 2023 IT od základu?

Přepíše rok 2023 IT od základu?
Články a zajímavosti

Kdo chvíli stál, již stojí opodál – toto okřídlené rčení platí pro řadu zejména technických a technologických oborů, nikde ale není trefnější jako v případě IT. Přísun novinek a vzestupy nejrůznějších trendů jsou prakticky na denním pořádku a běda těm, kterým „IT vlak“ ujede. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších trendů, které zásadním způsobem ovlivní IT v příštích letech a dost možná už v roce nadcházejícím.

Kvantové počítače

Kvantové počítače už jsou s námi „nějaký ten pátek“ a byť se v žádném případě nejedná o zařízení, která byste našli v každé kanceláři, jde rozhodně o mimořádnou technologii, která v budoucnosti může změnit celé IT od základu. Kvantové počítače totiž využívají jevů jako je superpozice či kvantová provázanost a na rozdíl od klasických křemíkových čipů, které pracují s bity (s hodnotami 0 či 1), pracují kvantové čipy s tzv. qubity. Ty pracují rovněž s hodnotami 0 a 1, a navíc i s kombinacemi obou stavů a jejich pravděpodobností. V praxi to znamená, že určité úlohy (typicky šifrování nebo simulace určitých jevů) mohou kvantové počítače vyřešit v čase o mnoho řádů kratším než klasické křemíkové binární počítače.

Příkladem může být nový IBM Ospray, 433 qubitový procesor, jehož počet operačních stavů (převedený na klasické bity) o několik řádů převyšuje počet všech atomů v celém pozorovatelném vesmíru. Procesor bude v roce 2023 osazen do systému IBM Quantum System Two. Tyto systémy mají modulární architekturu a mají sloužit jako základní stavební kameny sítě IBM Quantum Network, ve které bude cca 20 kvantových superpočítačů dostupných z cloudu. Do této sítě se přidal německý konglomerát Bosch, operátor Vodafone či francouzská banka Crédit Mutuel Alliance Fédérale a mnoho dalších výzkumných institucí. Pomocí kvantových výpočtů budou zkoumat fyzikální jevy, šifrování quantum-safe, ale i finanční procesy – ve všech případech jde o úlohy, které svojí náročností značně převyšují potenciál jakéhokoliv klasického superpočítače. Každý subjekt s přístupem do podobné sítě tedy získá obrovskou konkurenční a technologickou výhodu.

 

Superaplikace a superplatformy

Superaplikace kombinuje funkce a vlastnosti aplikace, platformy a ekosystému v jediné aplikaci. Superaplikace (či superplatformy) znamenají do jednoho velkého ekosystému sdružené aplikace služeb, které uživatelům garantují kvalitu a výhodné podmínky. Uživatelé nemusí hledat a prověřovat jiné aplikace, jelikož má k dispozici na jednom místě všechny funkcionality a nástroje. Prověřená platforma je navíc zárukou, že i další aplikace v rámci ekosystému superaplikace bude spolehlivá a výhodná. Kromě vlastní sady funkcí a nástrojů poskytuje superaplikace rovněž platformu pro třetí strany, na které mohou vyvíjet a provozovat vlastní aplikace.

Trend superaplikací již nějakou dobu sílí v jihovýchodní Asii, jde např. o služby sdružené pod Alipay, v rámci které lze objednávat zboží, nakupovat jídlo, ale i sdílet auta. Tento trend se brzy ohlásí i u nás. Podle predikce společnosti Gartner bude více než 50 % populace aktivními uživateli několika superaplikací, a to do 5 let. Ačkoliv se počítá především s mobilními superaplikacemi, lze jejich koncept aplikovat i na desktopové aplikace, jako jsou Microsoft Teams či Slack – zde je klíčové to, že superaplikace může agregací nahradit více aplikací.

 

Imunitní systém pro vaše IT

Podle současných výzkumů až 76 % týmů zodpovědných za digitální produkty současně zodpovídá i za generování příjmů z těchto produktů. Neustále se tedy hledají nové procesy a metody, pomocí kterých by bylo možné dosáhnout vyšší přidané hodnoty a současně i nižšího rizika. A přesně toto by měl poskytnout princip tzv. digitálního imunitního systému. Měl by v sobě kombinovat:

  • na datech založený vhled do provozu,
  • automatizované a extrémní testování,
  • automatizované řešení incidentů,
  • softwarové inženýrství v rámci provozu IT,
  • zabezpečení v dodavatelském řetězci aplikací s cílem zvýšit odolnost a stabilitu systémů.

Podle výzkumu společnosti Gartner sníží podniky výpadky IT systémů až o 80 % do dvou let, a to investicemi do digitální imunity. Takto zásadní snížení poruchovosti se samozřejmě promítne do vyšších příjmů.

 

Oborové cloudové služby

Cloudové platformy, které se specializují na určitý obor či odvětví, nabízejí kombinaci SaaS (software jako služba), platformy jako služby (PaaS) a infrastruktury jako služby (IaaS).

→ Tip: Přečtěte si více o rozdělení cloudových služeb na SaaS, PaaS a IaaS.

Tyto platformy poskytují specificky zaměřené sady modulárních funkcí pro podporu konkrétních případů v daném odvětví. Podniky tak mohou využívat oborové cloudové platformy jako jakési pakety schopností, resp. jako funkční bloky pro sestavení jedinečných iniciativ, které

  • poskytují agilitu,
  • vytváří inovace,
  • zkracují nezbytné doby pro uvedení na trh,
  • snižují riziko vytvoření závislosti na poskytovateli (tzv. „vendor lock-in“).

Společnost Gartner předpokládá, že do pěti let bude více než 50 % podniků využívat oborové cloudové plat­formy.

 

Zaskočily vás některé z výše uvedených trendů? Aby vám propříště nic nového neuniklo, sledujte náš blog i sociální sítě Facebook a LinkedIn.  

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.