Umělá inteligence i BNLP. Znáte trendy, které budou vládnout FinTech světu v roce 2023?

Umělá inteligence i BNLP. Znáte trendy, které budou vládnout FinTech světu v roce 2023?
Články a zajímavosti

S neustálým vývojem digitálních technologií roste rychle i technologické odvětví finančních služeb. Možnosti, jak si usnadnit nejen své podnikání, ale i běžný život, tak neustále přibývají. Pojďte se s námi podívat na 4 nejžhavější trendy, které budou vládnout FinTech světu v roce 2023.

Otevřené bankovnictví

Otevřené bankovnictví přináší revoluci v bankovním sektoru díky otevření trhu většímu počtu finančních společností. Poskytovatelům třetích stran umožňuje přístup k finančním údajům prostřednictvím rozhraní pro programování aplikací, takzvaného API.

Propojení s partnerskými aplikacemi vám usnadní správu vašich účtů i kontrolu nad online investicemi. Podporuje rychlejší platební proces, snadnější mobilní platby a digitalizaci bankovních služeb. Díky tomu můžete mnohem jednodušeji nakupovat, půjčovat si i investovat peníze. Online a téměř ihned.

I když tato služba není ve FinTech sektoru úplnou novinkou, v letošním roce by mělo dojít k jejímu masivnějšímu rozšíření.

 

Internet věcí

Před pár lety šlo o představu jako ze sci-fi filmu, dnes je ovládání věcí na dálku docela běžnou realitou. A to díky internetu věcí (IoT). Jde o technologii podporující vzájemnou výměnu informací mezi fyzickými elektronickými zařízeními. Ta se díky tomu stávají inteligentními a dají se vzdáleně ovládat. Své uplatnění už ale dávno nenachází pouze v takzvaných chytrých domácnostech. Skvělým pomocníkem je internet věcí právě i v sektoru FinTech.

Díky technologii IoT mohou banky snadno sledovat aktivitu zákazníků pomocí senzorů zabudovaných ve svých produktech. Na základě toho jsou vám pak schopni přizpůsobit nabízené služby na míru a bankovnictví je pro vás mnohem efektivnější a pohodlnější.

Velkou roli hraje Internet věcí také v zabezpečení bankovních technologií. Pro účely ověřování se bude v letošním roce čím dál častěji používat například technologie rozpoznávání hlasu, která zjednoduší přihlašovací procesy a zvýší úroveň zabezpečení vašeho účtu.

 

Rozvoj strojového učení a umělé inteligence

Umělá inteligence, nebo také AI, je v poslední době ve FinTech světě snad nejčastěji skloňovaným pojmem. A trendem bude rozhodně i v dalších letech.

Pomáhá s automatizací složitých procesů ve finančnictví i v boji proti kybernetické kriminalitě. Neustále se bude rozrůstat i využívání chatbotů a voicebotů, kteří šetří práci zaměstnancům bank a dokáží je v komunikaci s klienty v množství případů dokonale zastoupit.

Ruku v ruce s umělou inteligencí jde i strojové učení, neboli machine learning, bez kterého by AI nemohla existovat. Algoritmy strojového učení se zlepšují s jejich používáním. Dokáží snadno zpracovávat big data a čím více jich mají k dispozici, tím se stávají přesnějšími. A proto je jejich výrazné zdokonalení očekáváno i v letošním roce.

 

Rozšíření metody BNPL

BNPL, vycházející z anglického termínu Buy Now Pay Later, je poměrně nová platební metoda. Jak už sám název napodívá, tato metoda umožňuje nakupujícím si něco koupit, ale zaplatit za to až později. Buď v plné výši, nebo na splátky. Nejčastěji se tyto nákupy uskutečňují online a objednávka je vám zaslána ihned, nikoliv až po té, co za ni dorazí prodejci na účet peníze.

Zatímco původně se používala metoda BNLP především pro levnější nákupy, v současné době se její využití neustále rozšiřuje a obliba strmě roste. Podle průzkumu webu InternationalBanker.com je aktuálně metoda Buy Now Pay Later nejrychleji se rozvíjejícím způsobem platby na světe. V roce 2023 i v letech nadcházejících se tak očekává, že se mezi obchodníky rozšíří ještě mnohem více.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.