Zaměřeno na účetnictví a controlling: Vezme vám umělá inteligence práci?

Zaměřeno na účetnictví a controlling: Vezme vám umělá inteligence práci?
Články a zajímavosti

Umělá inteligence (AI) se stává klíčovým hráčem v mnoha odvětvích – účetnictví ani controlling nejsou výjimkou. Dokážou se firmy této nové éře přizpůsobit a využít výhody, které AI nabízí? Přečtěte si, jak umělá inteligence ovlivní digitalizaci účetnictví.

Vezme vám umělá inteligence práci? To je otázka, kterou si možná v posledních šesti měsících pokládáte častěji, než tomu bylo před rokem. A není divu. Nástup strojů s umělou inteligencí je na vzestupu, jejich vývoj pravděpodobně nic nezastaví, a proto se na ně musíme připravit a naučit s nimi pracovat. AI může být sice na první pohled strašák, ale po bližším prozkoumání může vaší firmě přinést mnoho výhod, rozvinout váš potenciál, a dokonce vám může pomoct předběhnout konkurenci. Jak?

→ Tip: Přečtěte si, jak AI mění svět kolem nás.

 

Umělá inteligence identifikuje vzorce ve velkých souborech

Co si pod pojmem digitalizace účetnictví představit? Rozhodně se nejedná jen o digitalizaci účtenek. Naopak. Jedním z klíčových přínosů umělé inteligence a digitalizace v účetnictví a ve financích je její schopnost rychle identifikovat vzorce ve velkých souborech dat.

Díky využití algoritmů strojového učení mohou podniky rychle odhalit nesrovnalosti ve svých finančních datech, kterých si v minulosti všimnout nemuseli. Algoritmus by například mohl analyzovat minulé transakce a označit jakoukoli podezřelou aktivitu dříve, než se z ní stane větší problém. Díky analýze velkých souborů dat v reálném čase tak mohou společnosti v případě problému rychleji reagovat a zároveň minimalizovat ztráty způsobené podvodnými aktivitami.

A co je tedy strojové učení, machine learning? Je to proces, při kterém se softwarům poskytují data, aby se z nich mohly učit a na jejich základě vytvářet návrhy. Sofistikované algoritmy tak dokážou na základě minulých dat přesně předvídat budoucí trendy.

 

Umělá inteligence predikuje trendy a doporučuje strategie

Umělá inteligence v účetním softwaru má často podobu strojového učení a už dnes se používají jeho algoritmy k analýze finančních dat a vytváření predikcí.

Nejedná se sice o žádnou novinku, ale i tak máte šanci na zdokonalení tohoto procesu. Model umělé inteligence můžete vycvičit k předpovídání budoucích peněžních toků, identifikaci potenciálních rizik a příležitostí a doporučování strategií pro lepší výsledky.

Umělá inteligence tak dokáže generovat předpovědi a scénáře, které poskytují lepší porozumění budoucím trendům a rizikům. Tím podnikům umožňuje se lépe rozhodnout a strategicky plánovat, aby si zajistily úspěch na trhu.

→ Tip: Mějte dokonalý přehled o financích a přejděte na účetnictví v cloudu.

 

Jak se připravit na digitalizaci v účetnictví?

Už teď by měly firmy podnikat proaktivní kroky, aby byly připravené na budoucnost účetnictví, které bude stále více automatizované vlivem umělé inteligence. Máme pro vás několik tipů, jak se na tuto budoucnost připravit.

  • Posuďte svou současnou technologickou infrastrukturu s pomocí IT firmy, která se v digitalizaci vyzná. Je vaše infrastruktura dostatečně aktuální, aby podporovala AI? Pokud ne, možná bude nutné investovat do nového hardwaru nebo softwaru.

Tip: Přečtěte si, jaké specifické funkce CRM systému potřebují B2B firmy.

  • Zvažte, jak nejlépe využít AI. Například při využívání prediktivních modelů řízených strojovým učením byste si měli určit kritéria, která budou složit pro tvorbu predikcí.
  • Vyhodnocujte účinnost umělé inteligence po implementaci. Můžete sledovat klíčové ukazatele, jako je například návratnost investic (ROI).

 

Převezme umělá inteligence vládu nad účetnictvím?

Umělá inteligence dokáže rychle odhalit dříve skryté souvislosti z různých zdrojů dat. To povede k vyšší efektivitě a přesnosti a zároveň ke snížení nákladů. Účetnictví je ale komplexní profese, která vyžaduje dokonalé pochopení finančních předpisů a procesů, což umělá inteligence (zatím) nedokáže.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.