E-mail je nejčastější cestou, jak se do firmy dostane škodlivý kód či vir. Následujících 7 bodů a jejich dodržování dokáže výrazně snížit riziko pro vaši firmu.
- Pozor na přílohy, neotvírejte bez přemýšlení přílohy od neznámých odesílatelů, a to i přes lákavé názvy či běžně znějící přílohy (například invoice.zip). Přílohy často obsahují viry či kryptoviry.
- Bedlivě sledujte nejen jméno odesílatele, ale i jeho e-mailovou adresu. Přes e-mail se z vás často snaží někdo získat vaše přihlašovací údaje, například do banky. E-mail může vypadat jako od vaší banky, jméno odesílatele také, ale e-mail odešel ze schránky, kde za zavináčem je velmi podobná doména, ale je v ní například prohozeno písmeno, anebo se jedná o nějakou běžnou službu s e-maily zdarma.
- Stejnou pozornost věnujte i odkazům v e-mailu, je třeba se přesvědčit kam skutečně vedou a kam následně zadáváte své přihlašovací údaje či jiná data.
- Zvažte, kam zadáváte svůj e-mail k odběru „novinek“, budete třídit více pošty, snáze vám proklouzne podvodný e-mail.
- Najděte si poskytovatele e-mail služeb, který provádí antivirovou a antispam ochranu již přímo na serverech.
- Mějte na svém počítači vždy aktuální antivirový program. Ideálně s RANSOMWARE (kryptoviry) ochranou.
- Citlivou komunikaci provádějte přes šifrovaný, nebo alespoň certifikátem ověřený, e-mail.
Pokud chcete ve své firmě zajistit bezpečnou komunikaci a poradit, jak toho docílit, neváhejte se na nás obrátit. Další články o bezpečnosti ve firmách najdete na našem blogu.
Autor: Petr Loužecký