Blockchain a kryptoměny: návrat ve velkém stylu?

Blockchain a kryptoměny: návrat ve velkém stylu?
Články a zajímavosti

Pokles je pravděpodobně u konce, kryptoměny se opět odrážejí ode dna a stávají se populárnějšími než kdy dřív. Na konci roku 2022 každý dvacátý člověk na světě vlastnil nějakou kryptoměnu a od počátku letošního roku sleduje trh mírný trvalý vzestup. Proč jsou kryptoměny opět tak populární?

Pro mnoho lidí představují kryptoměny osvobození se od tradičního finančního systému a státních peněz díky decentralizaci a větší anonymitě. Pro jiné jsou skvělou dlouhodobou investiční příležitostí a pro další zase prostředkem, jak rychle zbohatnout. Ti, kdo jim věří a sledují jejich dlouhodobý vývoj, se nenechají odradit ani relativní nestálostí a proměnlivostí. A vcelku se jim to vyplácí. Pokaždé, když totiž skeptici prorokují konec Bitcoinu (a jiných kryptoměn), vytře jim zrak svým opětovným růstem.

Předpovědi, že kryptoměny zcela nahradí náš současný fiatový finanční sytém, jsou zatím pořád spíše v oblasti sci-fi. Není ale pochyb, že se jedná o jednu ze zajímavých investičních příležitostí, kam velký počet lidí ukládá část svého kapitálu.

 

Kryptoměny aktuálně na vzestupu

Po vrcholu čtyřletého cyklu kryptoměn v roce 2021 nastal prudký pád o desítky procent, ze kterého se ale kryptoměny aktuálně opět zvedají a někteří odborníci věří, že nastává nový cyklus. Ani nedávný pád tří amerických bank vzestup cen Bitcoinu neovlivnil.

Světem kryptoměn hýbou i stále populárnější NFT tokeny, tedy Non-Fungible Token (česky nezaměnitelný token – důkaz o vlastnictví nějaké digitální položky, jako jsou obrázek nebo skladba). Tento důkaz o vlastnictví je uložený v blockchainu a vy ho můžete samozřejmě kdykoliv odprodat, nejčastěji za kryptoměnu Ethereum.

V tuto chvíli se NFT tokeny stávají obzvláště zajímavými a stále více se s nimi obchoduje – podobně třeba jako s uměním v reálném světě. Může se tak vlastně jednat o moderní sběratelství. Jen místo sbírky vzácných známek vlastníte digitální položky. Pokud vás tedy láká investice do kryptoměn, budou pro vás možná zajímavé i NFT tokeny.

 

Kryptoměny pod drobnohledem finanční správy

Pryč je doba, kdy legislativa na kryptoměny prakticky nemyslela a vaše zisky z tohoto odvětví ji nezajímaly. Jisté mezery stále má, ale běžného investora do kryptoměn už si pohlídat zvládne. Jejich danění ale může být vcelku komplikované a pokud se v problematice neorientujete, raději si nechte poradit od účetní, která se tímto tématem zabývá.

V ČR jsou kryptoměny považovány za nehmotný movitý majetek (nikoliv jako peněžní prostředek) a liší se, jestli s nimi nakládáte jako fyzická, nebo právnická osoba.

Základ, který potřebujete vědět, je, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kryptoměny se v Česku daní, a to 15 % (pokud vaše příjmy nedosahují 48násobku průměrné mzdy, pak je to 23 % a u právnických osob 19 %). Danit by se měla i směna jedné kryptoměny za jinou nebo směna kryptoměn za zboží.

Pozor – neplatí, že je držení a směna kryptoměn zcela anonymní. Minimálně burzy kryptoměn, přes které nakupujte, chtějí ověřit vaši identitu občanským průkazem nebo jiným dokladem. Finanční úřad si pak od burzy kryptoměn může vyžádat výpis transakcí, které proběhly pod vaším jménem. Nehledě na to, že všechny transakce jsou zaznamenávané ve veřejně přístupném blockchainu.

 

Těžba kryptoměn v roce 2023

Přestože je těžba kryptoměn výrazně složitější než v minulosti, je stále oblíbená (a až o 40 % výnosnější než nákup kryptoměn). Pokud je vaší cestou, jak zbohatnout, dejte si pozor, zda na ni máte živnost. V ČR je totiž vnímaná jako podnikání a musíte na ni mít živnostenské oprávnění. A dosáhnete-li jako fyzická osoba při jejich těžení zisku, opět ho musíte danit 15 %.

Zajímavost: Těžba kryptoměn je jedním z důvodů obrovského nárůstu cen grafických karet v posledních letech.

 

Investice s rozumem

Kryptoměny byste určitě měli mít ve svém investičním portfoliu, ačkoliv obecně platí, že jejich podíl by měl být v jednotkách procent, zatímco podíl akcií v desítkách procent. Pokud je pro vás krypto prostředkem k dlouhodobému investování, a ne rychlému zbohatnutí, určitě se vyplatí i držet se poučky, že je dobré Bitcoin nakupovat pravidelně bez ohledu na aktuální cenu a držet ho bez ohledu na to, jak moc klesá nebo stoupá.

Tip: Nenakupujte „shitcoiny“ a zbavte se jich ve prospěch Bitcoinu, který je suverénně nejstabilnější (případně investujte do dalších „stablecoinů“). Nedržte je ale na burze, převádějte si je do virtuální nebo ideálně hardwarové peněženky.

Pro další novinky ze světa technologií a podnikání sledujte naše sociální sítě, kde informujeme o nových článcích.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.