ERP systémy – optimalizací firemních procesů k vyšší efektivitě

ERP systémy – optimalizací firemních procesů k vyšší efektivitě
Články a zajímavosti

Jsou pro firmu důležitější kvalifikovaní lidé, nebo sofistikované softwarové nástroje? Obojí je pochopitelně zásadně důležité, ale aby obě složky mohly synergicky, a především efektivně fungovat, je zapotřebí ještě třetí element – a tím jsou firemní procesy, nejlépe optimalizované. Jak ale přistoupit k optimalizaci firemních procesů?

Digitální transformace je stále skloňovanější téma, v jehož rámci hraje zásadní roli optimalizace firemních procesů. Na její důležitost upozornila už pandemie koronaviru, kdy bezproblémové digitální procesy byly naprosto nezbytné pro udržování obchodních i provozních operací. Společnosti, které se rozhodly pro zavedení ERP systému, se většinou zaměřují čistě na implementaci softwaru. Pravdou ale je, že úspěšná společnost závisí na ERP, který podporuje firemní procesy a v nejlepším případě je optimalizuje.

 

Optimalizace firemních procesů

Společnosti, které v současné době digitální transformace spoléhají na pokročilá řešení pro optimalizaci firemních procesů a zvýšení efektivity v rané fázi, mají rozhodující konkurenční výhodu.

Příležitost pro optimalizaci najdete v jakémkoli firemním procesu, dokonce i v těch automatizovaných. Téměř všechny hlavní podnikové procesy zahrnují lidské úkoly – to znamená potenciál pro zlepšení efektivity právě v předávání úkolů a v rozhraní ERP k jiným systémům. Pokud jde o ERP systémy samotné, měli byste co nejdříve zjistit, které části procesu jsou skutečně automatizované a které ne.

Optimalizací firemních procesů byste měli pověřit odborníky nad organizační úrovni šéfů jednotlivých projektů. Vedoucí projektů často postrádají přehled o tom, jak přesně procesy v ERP systému fungují a problematické jsou i případné úpravy (potenciální změna v ERP nebo systémových rozhraních je mnohdy mimo jejich obor a vyžaduje IT zdroje).

→ Tip: Mohl by vás zajímat výhled do budoucna ohledně ERP systémů Oracle EBS a JDE.

 

ERP a optimalizace podnikových procesů

Na firemní procesy nahlížejte komplexně, pokud možno mezioborově, a především „personalizovaně“, tedy tak, jak se dané procesy vztahují na vaši společnost, nejen jak je definuje dodavatel ERP jako předpřipravené „best practices“ (nejlepší postupy).

Při optimalizaci procesů se řiďte následujícími tipy:

  • Nespěchejte! Optimalizace firemních procesů vyžaduje značné množství času, u větších společností může jít až o jednotky let. Na druhou stranu v určitých odvětvích platí, že rychlá adaptace na aktuální situaci může být zcela klíčová vzhledem k turbulentnímu vývoji konkurenčních společností. Nicméně je třeba mít na paměti, že „proces optimalizace firemních procesů“ je časově náročný a pokud to není nezbytně nutné, neměl by se uspěchat.
  • Prioritizujte. Zaměřte se především na ty procesy, jejichž zlepšení bude mít pro vaši společnost největší užitek. Prioritní by mělo být sladění firemních procesů s klíčovými cíli a strategiemi společnosti. Pokud jsou tyto procesy podporovány vaším ERP systémem, shromážděte metriky pro výkon procesu jako vstup a zdůvodnění vašeho projektu.
  • Spolupracujte. Každý zautomatizovaný a optimalizovaný firemní proces znamená efektivnější využívání zdrojů společnosti, a tím pádem i snížení zátěže pracovníků – z výsledku pak profituje celá firma. Optimalizaci ale musí všichni zaměstnanci přijmout. Opět platí, že váš tým by měl být mezioborový a zapojený do všech procesů.
  • Pořád pokračujte. Optimalizace firemních procesů není z podstaty nikdy definitivně dokončená. Optimalizované procesy průběžně monitorujte ERP systémem a porovnávejte naměřené hodnoty výsledků s definovanými cíli optimalizace.

 

Optimalizace podnikových procesů a postupů je časově náročná, ale výsledek stojí za to: získáte efektivní ERP systém, který dokonale funguje a je ideální pro vaši společnost. Díky tomu dosáhnete efektivnější výroby, logistiky i nižších nákladů. Pokud si na podrobné mapování firemních procesů a jejich optimalizaci sami netroufáte, obraťte se na nás. S implementací ERP systémů máme desítky let zkušeností.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.