Kdyby byl Hamlet naším současníkem, pravděpodobně by prohlásil: „Být online, či nebýt – to je otázka.“ V dnešní digitální éře je webová přítomnost pro firmy i podnikající jednotlivce zkrátka naprostou nezbytností. Abychom ale mohli vytvořit web či provozovat jiné online služby či aplikace, musíme začít od Adama, totiž pochopit problematiku webhostingu. A právě jeho základy vás provede následující průvodce.
Co vlastně webhosting je? Webhosting je služba, která umožňuje uložit webové stránky, soubory a další online obsah na počítačové servery, které jsou neustále připojené k internetu. Tyto servery slouží k poskytování online služeb návštěvníkům, kteří se připojí přes své prohlížeče. V podstatě jde o „pronájem místa“ na internetu, kde můžete umístit a zpřístupnit uživatelům svůj online obsah.
Webhosting je pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. Proč byste ale nemohli použít vlastní server? Samozřejmě můžete, ale nevyplatí se vám to z mnoha důvodů:
→ Tip: Přečtěte si více o fyzickém zabezpečení datových center.
Pokud bychom měli najít společného jmenovatele výše uvedených problémů, je to samozřejmě ekonomická smysluplnost. Jinými slovy – pokud nejste obří technologický korporát, nedává provoz online služeb na vlastním serveru ve vlastní serverovně ekonomický ani bezpečnostní smysl. Proto využíváme webhosting.
Při zřizování webhostingu je důležité pečlivě plánovat a správně definovat požadavky služby, vybrat vhodného poskytovatele, registrovat doménu u správce (resp. registrátora) domén a zvolit správný typ serveru. Ke všemu uvedenému se postupně dostaneme dále v textu.
Nejlevnější webhosting skutečně neznamená kvalitní webhosting. Při výběru poskytovatele byste kromě ceny měli zvážit i další parametry:
→ Tip: Přečtěte si našeho průvodce kybernetickou bezpečností od A do Z.
Zaregistrování domény je klíčovým krokem při zřizování webhostingu. Co je doména? Jde o jakýsi slovní analog číselné IP adresy, která se používá k identifikaci jednotlivých počítačů v síti. Na co byste se měli zaměřit?
Plánování požadavků je důležitým krokem před samotným zřízením webhostingu. Správné plánování požadavků na webhosting je klíčové pro zajištění dostatečných zdrojů pro váš web a minimalizaci možných problémů s výkonem a dostupností. Požadavky se liší v závislosti na charakteru vašeho projektu.
Definovali jste požadavky, zaregistrovali doménu a zvolili poskytovatele webhostingu. Zbývá poslední krok, a sice zvolení typu hostingu, resp. typu serveru.
Základní typ webhostingu (a také nejrozšířenější a nejoblíbenější) vhodný pro malé projekty (nepočítáte s více než s tisícem návštěvníků denně). Svůj web totiž provozujete i s dalšími uživateli na stejném serveru. Tím pádem všechny tyto weby sdílí stejné systémové prostředky, jako je RAM, CPU a diskové úložiště. O náklady na provoz se tak dělíte s mnoha dalšími uživateli – výhodou sdíleného webhostingu je tak především cenová dostupnost.
Jaké má sdílený webhosting nevýhody? Ostatní uživatelé mohou server příliš zatěžovat, např. provozováním nepřiměřeně náročné aplikace – tím omezí všechny ostatní uživatele, kteří (jak jsme uvedli výše) sdílí stejné systémové prostředky serveru. V rámci sdíleného webhostingu navíc není možné žádné individuální nastavení (je zřizovaný pro všechny uživatele).
Managed servery jsou takovým opakem sdíleného webhostingu, jde o nákladné „luxusní“ řešení, nicméně managed server patří jen a pouze vám samotným. Navíc poskytovatel managed serveru zajišťuje kompletní servis – stará se o chod, údržbu, zálohování dat, správu databáze apod. Na managed serveru můžete přidávat libovolný počet domén, zakládat e-maily, databáze nebo přidávat SSL certifikáty. Ke všemu vám bude po ruce technická podpora poskytovatele a tým administrátorů.
Jak už jsme zmínili, nevýhodou managed serverů je vyšší cena. Výhod ale nabízí hned několik:
S dedikovanými servery získáte výkon na míru vašim specifickým potřebám – 100 % fyzických zdrojů a celý výkon serveru je přiřazený pouze vám (včetně unikátní IP adresy). Jinými slovy si pronajímáte kompletní hardware a podobně jako u managed serverů se o něj starají odborníci poskytovatele a ručí za funkčnost a opravy dedikovaných serverů.
Na rozdíl od managed serverů si ale dedikovaný server spravujete sami pomocí vzdáleného přístupu, poskytovatel webhostingu vám pouze předá přístupy. Jedná se o něco cenově dostupnější řešení než managed servery, ale na druhou stranu vyžaduje vaši aktivní správu uložených dat.
Jelikož se jedná v zásadě o pronájem hardwaru, u poskytovatelů kvalitního webhostingu si můžete nechat vyrobit dedikovaný server přesně na míru a nechat jej osadit takovými komponenty, aby řešení splnilo všechna vaše očekávání.
Nejčastěji jde o tzv. virtuální privátní servery (VPS), tj. běží na virtualizovaném hardwaru provozovaném poskytovatelem webhostingu. VPS zpravidla běží na stejném fyzickém stroji jako virtuální server ostatních zákazníků a je v mnoha ohledech funkčně ekvivalentní se samostatnými fyzickými počítači. Nabízí soukromí samostatného fyzického stroje a může být nakonfigurovaný pro spouštění serverového software. Pokud se nerozhodnete pro managed VPS (kombinující managed servery s virtualizací), je jakákoliv konfigurace a provoz opět pouze na vás.
Výhodou VPS je ovšem jednoduchá kontejnerizace aplikací.
→ Tip: Zjistěte více o kontejnerizaci a automatizaci aplikací.
Další velkou výhodou je snadná škálovatelnost – kapacitu i výkon VPS tak máte plně pod kontrolou. Podle svých potřeb si nastavíte kapacitu úložiště, výkon procesoru i velikost operační paměti. Tyto parametry navíc můžete kdykoliv změnit. V takovém případě se jedná o tzv. dynamické VPS, které mohou být dokonce přesunuty do jiného hardwaru, zatímco jsou spuštěny (v některých případech automaticky v závislosti na zátěži). Tyto stroje se někdy označují také jako cloud servery, jde tedy o cloud webhosting.
Jde o jakýsi kompromis on-premise a webhostingu. V tomto případě si nepronajímáte server, ale místo v datovém centru poskytovatele. Váš server je obvykle umístěný v racku, který se sdílí s ostatními zákazníky. Veškerá správa a provoz je v tomto případě samozřejmě jen na vás.
Doufáme, že vám tento průvodce poskytl užitečné informace a tipy, které vám pomohou se pohybovat světem webhostingu s jistotou a úspěchem. A pokud jste se snad utopili v záplavě nicneříkajících pojmů a zkratek, jsme tu pro vás.
Zajistíme pro vás správu webhostingu včetně FTP serverů s nepřetržitým monitoringem a non-stop podporou. Web denně zálohujeme a chráníme před kyberútoky. Webhosting pro vás nastavíme na míru a připravíme pro vás prostředí na klíč. Výkon webhostingu navíc upravujeme a optimalizujeme podle aktuálního vytížení webu. Obraťte se na nás, náš specialista vám navrhne řešení, které bude odpovídat vašim potřebám – ať už se bude týkat jednoho nebo více webů.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky