IT infrastruktura na míru: zajistěte spolehlivý chod vašich softwarových řešení

IT infrastruktura na míru: zajistěte spolehlivý chod vašich softwarových řešení
Články a zajímavosti

Jak maximalizovat efektivitu, minimalizovat rizika a zajistit dostupnost i bezpečné uložení informací? IT infrastruktura představuje základní pilíř efektivního fungování systémů v podniku. V článku se dozvíte, proč IT infrastrukturu využívat, jak zajistit její spolehlivý provoz a na jaký cloud ukládat data.

Co je to IT infrastruktura?

IT infrastrukturou rozumíme soubor hardwarových a softwarových produktů, sítových zdrojů a dalších řešení, která jsou navržená tak, aby všichni uživatelé měli na svých pracovištích k dispozici výkonné, bezpečné a snadno ovladatelné prostředí přizpůsobené firemním potřebám. IT infrastruktura tedy slouží k zajištění spolehlivého a bezproblémového provozu klíčových systémů v podniku

Co zahrnuje IT infrastruktura?

IT infrastruktura zahrnuje veškeré technologické prvky potřebné k provozu a podpoře IT služeb a aplikací v organizaci:  

  • servery, sítě, počítače, 
  • cloudová úložiště
  • operační a databázové systémy, 
  • bezpečnostní zařízení, 
  • systémy správy zdrojů, 
  • zázemí a frameworky pro testování, 
  • a další. 

Do síťové infrastruktury patří všechny prvky potřebné pro komunikaci a přenos dat v rámci organizace, včetně kabeláže, bezdrátových sítí, routerů, switchů a dalších síťových zařízení. Cloudové služby umožňují přístup k výpočetním zdrojům a úložištím a k zajištění bezpečnosti IT prostředí je nezbytné zahrnout také prvky jako firewally, antiviry, šifrování dat, monitorovací systémy a další bezpečnostní nástroje. 

Proč využívat IT infrastrukturu?

Dobrá IT infrastruktura představuje základ pro efektivní fungování organizace, poskytuje totiž potřebné zdroje a podporu pro běžné operace, komunikaci a spolupráci. Správně navržená a spravovaná IT infrastruktura může pomoci maximalizovat produktivitu, minimalizovat rizika a zajistit dostupnost a bezpečné uložení informací. 

Každá firma potřebuje jinou IT infrastrukturu, vždy záleží na velikosti, složitosti a míře zabezpečení informačního systému. Pokud není IT infrastruktura dobře navržena nebo neodpovídá firemním potřebám, může způsobit výpadky, pomalé přenosy dat, omezenou kapacitu a další problémy, které brání v plném využití moderních technologií a efektivním fungování organizace. 

Jakou vybrat IT infrastrukturu?

IT infrastruktura vám může být dodána jako: 

  1. Infrastruktura postavená na softwarových a hardwarových komponentách
  2. Nebo jako cloudová infrastruktura, která je založená buď na technologiích privátního cloudu, nebo využívá veřejné cloudové poskytovatele, či kombinuje oba přístupy (hybridní cloud).  

Právě druhý bod, cloud computing, představuje moderní přístup poskytování infrastruktury, jako jsou servery, databáze, úložiště, sítě, software a analytické nástroje. Veřejný cloud využívá velké množství klientů najednou a vy jako uživatel platíte pouze za virtuální prostor, který skutečně využijete. Zároveň nemusíte investovat do hardwaru ani shánět odborníky, kteří všechno udrží v chodu. Váš poskytovatel cloudových služeb se o vše postará, vy mu však musíte svěřit svá data

Prostřednictvím privátního cloudu si v podstatě vytvoříte nebo pronajmete vlastní cloudové centrum dostupné přes internet nebo privátní datovou síť, přístup k datům tak budete mít pouze vy. Tato varianta je dražší, protože náklady spojené s pořízením, provozem a údržbou hradíte sami. Může se vám také stát, že budete zbytečně platit za příliš velký datový prostor, nebo naopak zjistíte, že je malý a bude ho potřeba rozšířit. 

Tyto problémy řeší hybridní cloud, ten kombinuje používání veřejného a privátního cloudového úložiště současně. Vaše společnost tak může primárně využívat privátní cloud a v případě potřeby většího výpočetního výkonu nebo datové kapacity si pronajme veřejný cloud. 

Hybridním cloudem dosáhnete značných úspor, snižujete totiž náklady na pořízení a údržbu softwaru i hardwaru a nemusíte kupovat licence pro každého zaměstnance nebo zařízení zvlášť. Zároveň k citlivým datům budete mít přístup jenom vy, když je uložíte do svého privátního cloudu, zatímco běžné aplikace umístíte naopak do veřejného. 

→ Tip: Mohlo by vás zajímat: 5 důvodů, proč využívat cloud

Co tvoří základ úspěšné a moderní IT infrastruktury?

Základ úspěšné a moderní IT infrastruktury spočívá v několika důležitých prvcích, které umožňují spolehlivý provoz, škálovatelnost a bezpečnost systémů. Podívejme se společně na tyto klíčové faktory: 

1. Flexibilita a škálovatelnost

Flexibilita a škálovatelnost IT infrastruktury otevírá cestu k úpravě systému dle měnících se potřeb společnosti (přidávat nebo odebírat zdroje jako výpočetní výkon, síťovou kapacitu či úložiště). To umožňují například cloudové služby, které nabízí rychlou a efektivní škálovatelnost bez nutnosti přerušení provozu nebo významných investic do hardwaru. 

2. Spolehlivost a dostupnost

Pro zajištění spolehlivosti a dostupnosti IT infrastruktury se musí implementovat redundantní systémy a provoz neustále monitorovat a testovat, aby bylo možné identifikovat případné slabiny a ty následně odstranit. To může znamenat využití více datových center, zálohování dat a stanovení obnovovacích plánů.  

Redundance znamená, že v případě výpadku jedné části infrastruktury systém automaticky přepne na jinou část a minimalizuje tak případné přerušení provozu. IT infrastruktura tak funguje nepřetržitě dál bez nutnosti čekat na opravu.

3. Cloudové technologie

Za výhody cloudových technologií považujeme například snížení potřeby investic do vlastního hardwaru a rozšířené možnosti pro práci na dálku. Správně fungující IT infrastruktura vás propojí s veřejnými, privátními nebo hybridními cloudy, vše by se mělo provádět s důrazem na bezpečnost, výkon a efektivitu. 

4. Bezpečnost

Zabezpečení IT infrastruktury je důležitým prvkem v době častých kybernetických hrozeb. Moderní IT infrastruktura nezahrnuje pouze fyzickou a síťovou ochranu, ale také správu dat a dodržování právních a regulačních standardů, jako například šifrování dat nebo aktualizaci bezpečnostních protokolů.  

5. Automatizace a řízení

IT infrastruktura by měla zvládat automatizaci opakujících se úkolů a poskytovat efektivní řízení a monitorování prostřednictvím správných nástrojů a technologií. Například umělá inteligence a strojové učení otevírají nové inovační možnosti a mohou vést k lepší analýze dat a optimalizaci rozhodovacích procesů. 

→ Tip: Podívejte se, jak probíhá vývoj softwaru na míru a na co si dát pozor

 

Zajistěte si bezpečnou IT infrastrukturu pro projekty vyvinuté na míru

Věříme, že bezpečnost a spolehlivost jsou klíčové při výběru poskytovatele IT infrastruktury pro vaše podnikání. S našimi službami získáte nejen špičkovou bezpečnost a dostupnost dat, protože disponujeme vlastním datovým centrem na třech různých lokalitách, ale současně poskytujeme také non-stop IT monitoring. 

S našimi certifikacemi a standardy jsou vaše data v bezpečí. Máte zájem o vyzkoušení našich služeb? Kontaktujte nás a nezávazně s vámi vše probereme. 

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.