Od 1. 7. 2023 platí na Slovensku změny v legislativě DPH

Od 1. 7. 2023 platí na Slovensku změny v legislativě DPH
Články a zajímavosti

Od 1. července 2023 finanční správa na Slovensku připravila k používání nový kontrolní výkaz DPH a zavádí nový tiskopis KVDPHv23. Důvodem je zavedení snížené sazby DPH ve výši 5 % ze základu daně, která má přispět ke zlepšení prostředí pro výstavbu státem podporovaného nájemního bydlení s regulovaným nájemným a garancí dlouhodobého bydlení.

V zákoně o DPH byla nově zavedená druhá snížená sazba DPH ve výši 5 % ze základu daně. Bude ji proto nutné vykazovat v kontrolním výkazu DPH prostřednictvím nového tiskopisu KVDPHv23. Nový tiskopis bude standardně k dispozici prostřednictvím portálu finanční správy nebo aplikace eDane od 1. července 2023 pro zdaňovací období 07/2023, resp. 3. čtvrtletí 2023. 

V této souvislosti se bude pro zdaňovací období červen 2023 a 2. čtvrtletí 2023 na Slovensku nadále podávat kontrolní hlášení ještě na tiskopisu KVDPHv21, včetně případných dodatečných přiznání k DPH podávaných za zdaňovací období končící nejpozději 30. června 2023. Pro odevzdání kontrolního hlášení za červenec 2023, bude už nutné odevzdat kontrolní hlášení ve struktuře nového tiskopisu KVDPHv23

  

Snížená sazba DPH ve výši 5 % ze základu daně se vztahuje na: 

  • dodání stavby nebo části stavby – včetně stavebního pozemku, na kterém stavba nebo část stavby stojí – jež splňuje podmínky stavby státem podporovaného nájemního bydlení v rámci sociální politiky státu. Příjemcem plnění musí být pronajímatel bytu státem podporovaného nájemního bydlení, který má uzavřenou smlouvu o provozování bytového domu státem podporovaného nájemního bydlení, v níž je tato stavba uvedena – s výjimkou dodání nebytových prostor. 

  • rekonstrukce a změna stavby nebo části stavby, včetně stavebních a montážních prací na stavbě, která splňuje podmínky stavby státem podporovaného nájemního bydlení. Příjemcem plnění musí být pronajímatel bytu ve státem podporovaném nájemním bydlení, který má uzavřenou smlouvu o provozování bytu ve státem podporovaném nájemním bydlení, v níž je tato stavba specifikována – s výjimkou rekonstrukce a změny stavby, včetně stavebních a montážních prací týkajících se nebytových prostor. 

 

Na změny v legislativě DPH na Slovensku jsme v Algotechu už připraveni 

Algotech v návaznosti na tyto změny připravil potřebné úpravy slovenských lokalizací systému Oracle JD Edwards EnterpriseOne a Oracle EBS a novou XML strukturu kontrolního výkazu DPH generovaného přímo ze systému, a to v nové struktuře formuláře KVDPHv23. 

Potřebujete pomoci s úpravou slovenských lokalizací ERP systému Oracle JD Edwards nebo Oracle EBS? Neváhejte nás kontaktovat.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.