Vylaďte edge computing na maximum

Vylaďte edge computing na maximum
Články a zajímavosti

Edge computing je relativně nová výpočetní metoda, která se ale s rostoucí poptávkou po cloudových službách a chytrých technologiích stává stále oblíbenější. Mnoho propojených zařízení totiž vyžaduje velký výpočetní výkon, na který cloud ne vždy stačí. Proto mnoho firem sahá právě po edge computingu. Představíme vám, co to je, jaké jsou jeho hlavní výhody i praktické využití.

Cloud computing vs. edge computing

V případě cloud computingu jsou všechna data centralizovaná do cloudu, kde běží všechny výpočetní procesy. Všechno je tedy zpracovávané v centrálním vzdáleném systému.

Oproti tomu je edge computing distribuovaný výpočetní model, ve kterém se data zachycují, ukládají a zpracovávají a analyzují přímo v místě, kde byla vytvořená, tj. v koncových bodech sítě. Do cloudu se posílá až konečný výpočetní výsledek, který zpracovalo koncové zařízení. Tím do cloudu necestuje zbytečně velké množství dat, která by systém zatěžovala a zpomalovala.

Edge computing tedy sjednocuje zdroje, které jsou geograficky blízko k uživateli, čímž vzniká bezpečné úložiště, které je dostupné mnohem rychleji, než by tomu bylo u klasického cloud computingu.

 

Výhody edge computingu

1. Lepší výkon

V případě, že jsou data hostovaná v centralizovaných datových centrech, přistupuje se k nim zpravidla přes internetové připojení. V tom případě může být rychlost a výkon negativně ovlivněný pomalým síťovým připojením. Zpracováváním dat na okraji sítě se těmto problémům s nevyhovující konektivitou vyhnete.

2. Umístění aplikací přímo tam, kde jsou potřeba

Díky zpracovávání dat co nejblíže místu, kde byla generovaná, se výrazně zkrátí doba odezvy a s daty lze pracovat rychleji. To je velká výhoda zejména při přerušovaném připojení nebo velké geografické vzdálenosti a u dopravních prostředků (lodě, letadla, vlaky…).

Vývojáři aplikací tak mohou využít úložiště zařízení dostupné v rámci edge computing k tomu, aby uživatelům nabídli místní služby.

3. Snazší dodržení legislativy

Protože s edge computingem jde data shromažďovat, ukládat, zpracovávat, spravovat, a dokonce i čistit přímo v daném místě, je mnohem snazší splnit regulační a legislativní požadavky konkrétní lokality. Což je v případě cloudové centralizace dat majících původ v různých státech mnohdy kompilované.

4. Využití AI/ML

Aplikace využívající umělou inteligenci (AI) nebo strojové učení (ML) jsou budoucností mnoha podniků.

→ Tip: Přečtěte si více o AI a ML.

Tyto aplikace ovšem často vyžadují zpracování, analýzu a reakci na obrovské množství dat, které se v centralizovaném systému těžko zpracovávají kvůli problémům s latencí sítě a šířkou pásma. Edge computing umožňuje nasazení umělé inteligence i strojového učení v blízkosti místa shromažďování dat, takže analytické výsledky získáte téměř v reálném čase.

 

Fog computing

Je řešení, které v sobě vlastně spojuje cloud computing a edge computing. Při fog computingu je datové centrum umístěné na okraji sítě. Poté jsou příslušná data, výpočetní technika, úložiště a aplikace umístěné na místa, která umožňují rychlejší přenos a která jsou v logických pozicích relevantních pro data a konektivitu. Fog computing tak pomáhá minimalizovat objem dat, která se do cloudu přenášejí.

 

Jak to funguje v praxi?

Potřebujete vysoký výpočetní výkon? Chcete simulovat náročné fyzikální procesy nebo se zabýváte renderováním či kódováním videa ve vysokém rozlišení? Žádný problém – ušetříte převedením úloh na GPU cloud. Abyste se vyhnuli vysokým latencím a množství přenášených dat, použijete edge computing: na okraji vaší lokální sítě umístíte aplikační servery, resp. lokalizované datacentrum. S jejich pomocí přenášíte velká data (např. video) pouze ve vaší firemní síti, a tak se vyhnete přenosu „velkoobjemových“ dat přes internet, tedy ušetříte výraznou šířku datového pásma a zvýšíte efektivitu vašich procesů.

Pokud si na implementaci sami netroufáte, obraťte se na nás. Vyladíme vám edge computingové řešení na maximum.

 

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.