Záloha dat do cloudu nikdy nebyla jednodušší

Záloha dat do cloudu nikdy nebyla jednodušší
Články a zajímavosti

Rezervní pneumatiku v automobilu považujeme za praktickou a samozřejmou věc – slouží pro „zálohování“ funkce kol. Se zálohováním dat jsme už ale většinou bohužel na štíru. Přitom existují jen dva druhy firem: takové, které už o data přišly, a ty, které ztráta dat teprve čeká. Dobrou zprávou je, že se spolehlivou zálohou dat do cloudu jejich případné poškození či ztráta nepředstavují vážnější problém. Poradíme vám, jak na to.

Z jakého důvodu je vůbec zálohování dat tak podceňované, když všichni racionálně nebo aspoň podvědomě chápeme, že je důležité?

 

Proč zálohování ignorovat

Zde jsou nejčastější argumenty „notorických nezálohovačů“:

 • Data nejsou důležitá – jistě, může se to tak jevit, ovšem pouze do okamžiku, kdy o ně přijdeme. Vzduch nám obvykle také nepřijde nijak zvlášť důležitý, dokud se nezačneme topit. Pak obvykle měníme názor, ovšem už „s křížkem po funuse“.
 • Důležité soubory pravidelně kopíruji – to je sice chvályhodná iniciativa, nicméně kopírování není totéž, co záloha dat. Neprovádí se totiž systematicky, pravidelně, a už vůbec ne automaticky jako je tomu u denních přírůstkových záloh u profesionálních řešení.
 • Zdání imunity vůči selhání – tedy klasický argument: „Mně se to přeci nemůže stát, protože to a to…“ Omyl! Jak jsme zmínili v perexu, selhání hardwaru a ztráta dat je ze statistického hlediska pouze otázkou času.
 • Zálohování je zdlouhavé – to může platit, pokud se záloha dat provádí manuálně a nesystematicky. Při synchronizaci dat s cloudovým úložištěm – která v zásadě funguje jako automatická záloha dat do cloudu – neztrácíte žádný čas a můžete se bez omezení věnovat své práci. Totéž platí pro automatizované inkrementální zálohování.
 • Zálohování dat je příliš komplikované – pokud se provádí ručně, může to tak být. Tento argument ovšem padá volbou vhodného nástroje s jednoduchým a přehledným uživatelským rozhraním, kde celý proces spustíte několika kliknutími.

→ Tip: Přečtěte si více o pravidlu 3-2-1 a jak zálohovat data v roce 2023.

 

Proč je ignorace zálohování dat opravdu špatný nápad

Ztráta firemních dat může znamenat i ztrátu důvěry zákazníků (a v konečném důsledku i finanční ztrátu), v nejhorších případech může vést až k zániku společnosti. Takových případů je globálně více, než si možná myslíte. Stojí ignorování zálohování za takové riziko?

První argumenty v seznamu výše jsou důsledkem neznalosti, poslední se týkají uživatelského komfortu. Jistě, doba je uspěchaná a času máme pořád méně – tím spíš jej nechceme obětovat zdlouhavému a komplikovanému ručnímu zálohování. Teď si ale představte, že nic ručně nastavovat ani aktivovat nemusíte a vaše data se budou automaticky zálohovat do cloudu. Maximální komfort, nulová ztráta času, naprosto minimální riziko totální ztráty dat. To zní dobře, ne? A navíc:

 • Získáte možnost verzování – dokumenty zálohované do cloudu se zpravidla časově verzují, máte tak možnost podívat se nebo rovnou obnovit dokument ke konkrétnímu datu.
 • Získáte vyšší bezpečnost dat – data se do cloudu přenášejí šifrovaně a v této podobě v cloudovém úložišti i zůstávají.
 • Získáte bezpečnostní dohled – poskytovatel služeb v datovém centru neustále monitoruje stav cloudových úložišť a sám denně provádí další interní zálohování dat.

→ Tip: Podívejte se na výhody zálohování do cloudu.

 

Backup as a service – záloha dat do cloudu jako služba

Cloud nabízí celou škálu služeb – ani zálohování není výjimkou. Do cloudu můžete svá data přenášet pomocí platformy Veeam Cloud Connect – její výhodou je přehledné, jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní. Pokud už s pomocí Veeam zálohujete, bude napojení na cloud otázkou několika okamžiků. Proč právě Veeam Cloud Connect?

 • Centralizovaná ochrana dat pro distribuovaná datová centra.
 • Odpadá nutnost využívání VPN.
 • Zlepšuje bezpečnost dat zapouzdřením veškerého provozu zálohování a správy do jediného portu.
 • Možnost jednoduše posílat zálohy a repliky z více míst současně do primárního datového centra nebo do veřejného cloudu.

→ Tip: Vyzkoušejte službu Záloha dat do cloudu.

Jak je na tom Veeam s bezpečností dat?

Především po vypuknutí války na Ukrajině se u některých uživatelů služeb Veaam začaly objevovat obavy o bezpečnost dat s tím, že jde o ruský produkt. Je pravdou, že společnost Veeam byla založena Ratmirem Timashevem a Andreiem Baronovem v Petrohradě, nicméně to bylo v roce 2006.

V roce 2020 koupila Veeam za 5 miliard dolarů americká společnost Insight Partners a její sídlo přesunula do města Columbus v USA. V současnosti má řadu mezinárodních kanceláří, včetně regionální centrály v Paříži. Největší vývojové centrum společnosti Veeam je v Praze. O bezpečnost dat se tedy skutečně obávat nemusíte.

 

Neriskujte a zajistěte si klidný spánek spolehlivými zálohami dat do cloudu. Ozvěte se nám, ať už používáte Veeam, nebo preferujete jiné řešení – rádi vám navrhneme optimální scénář zálohování dat napříč společností.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.