Telefon
non-stop podpora
Facebook Youtube LinkedIN

Co je to hybridní cloud a jak funguje?

Co je to hybridní cloud a jak funguje?

Hybrid cloud v číslech podle statistik Learn Hub z roku 2021

  • Nákladová efektivita je největší hnací silou pro přechod na hybridní cloud.
  • 48 % podniků přechází na hybridní model z důvodu vysokých provozních nákladů, které se pojí s provozem vlastní infrastruktury.
  • Trh s hybridním cloudem dosáhne v roce 2021 53,3 miliard USD. V roce 2019 byla jeho hodnota 28,1 miliard USD.
  • 67 % podniků se obává bezpečnostního rizika veřejných cloudů, což je vede k přechodu na kombinovaný model.

 3x ano pro hybridní cloud

Flexibilita

Máte možnost využít výhod obou typů infrastruktury. Vysoce citlivá data můžete i nadále uchovávat ve vlastním datacentru, čímž uspokojíte  potřeby klientů i zákonných požadavků. Méně kritická data necháte naopak ve virtuálním prostoru veřejných cloudů.

 

Nákladová efektivita

Zejména pokud poptávka po Vašich službách kolísá a Vy se ocitáte krátkodobě ve špičce, oceníte možnost škálovat svá data na veřejný cloud. V takovou chvíli platíte jen za výkon, který skutečně potřebujete.

 

Nenáročný přechod

Přechod na cloud nemusí být jednorázovou záležitostí. Celý přesun můžete rozdělit do samostatných částí a migrovat postupně. Díky tomu nebude ani v nejmenším narušen Váš běžný provoz.

 

Tip na článek: Veřejný, privátní a hybridní – v čem se liší typy cloudů

 

Jak je na tom hybrid cloud s bezpečností?

Každá firma, která disponuje daty, přemýšlí nad tím, kam je uložit, aby byly skutečně v bezpečí. Proti výhodám cloudu jako takového není třeba argumentovat. Ovšem ne každá firma chce mít svá vysoce citlivá data čistě jen ve veřejném úložišti nebo některé z aplikací ani nejsou pro tento přesun vhodné. Tento myšlenkový pochod je opět přivádí k hybridnímu cloudu. Jak je ale na tom s úrovní bezpečnosti právě tento typ cloud computingu?

Mluvíme-li o fyzické a administrativní bezpečnosti, u veřejného cloudu nese zodpovědnost provozovatel. Naopak za soukromý cloud zodpovídá v plném rozsahu Vaše firma. V případě hybridního cloudu je klíčová spolupráce mezi vámi a vaším poskytovatelem, kterou si zajistíte zabezpečení celé struktury. 

V případě technické bezpečnosti jsou vyžadovány specifické vlastnosti zabezpečení. Především pak šifrování platformy, na které cloud operuje. To by mělo být v každém případě víceúrovňové.

Největším úskalím hybridních cloudů není ani tak samotné uskladnění dat jako jejich migrace. Data přenášená mezi veřejným a soukromým cloudem jsou často v pohybu, a tím riziko jejich zachycení a zneužití roste.

 

Jak vypadá práce s hybridním neboli kombinovatelným cloudem v praxi?

Abyste mohli využívat výhod kombinovatelného cloudu, potřebujete hybridní prostředí, ve kterém privátní s veřejným cloudem propojíte.

I když to možná zní tak, že hybridní cloud s sebou přináší hlavně výhody, neměli byste zapomínat na skutečnost, že část Vašich dat bude stále ve Vaší vlastní infrastruktuře, kterou budete muset vybudovat.

Chcete vyzkoušet cloudové služby ryze české společnosti s vlastním datovým centrem? V Algotechu garantujeme zákazníkům vysokou dostupnost i úroveň bezpečnosti. Přesvědčte se sami v příbězích firem, kterým jsme pomohli najít cestu do cloudu.

 
17.09.2021
[ zpět ]
Algotech ve dvou minutách - video
Sledujte nás na Facebooku

Copyright © 2021 - Algotech a.s. - all rights reserved - Zpracování osobních údajů - všeobecné obchodní podmínky - Tvorba www stránek