Automatizace firmy: kde všude vám pomůže ušetřit?

Automatizace firmy: kde všude vám pomůže ušetřit?
Články a zajímavosti

Automatizace se skloňuje všude, kam se podíváte – jedni v ní vidí spásu a druzí si říkají, že kvůli ní nebudou skláři mít co žrát. Stejně jako u všech změn – zvláště technických – se lidé obávají, jaký budou mít dopad na jejich dosavadní život. Posvítili jsme si tedy na to, jaký má automatizace vliv na chod podnikání.

Podíváme se na to, jestli jsou jednotlivé oblasti automatizace firmy vůbec realizovatelné, v čem spočívá jejich přínos, a kde naopak riziko. Je ale důležité si uvědomit, že při automatizaci ani tak nejde o nahrazení lidí nějakou technologií, ale o přesun lidských kapacit do oblastí, kde to má mnohem větší smysl.

Tím, že postupně mizí potřeba ubíjejících a monotónních činností, mohou naopak vznikat nové pracovní pozice přinášející nápady a inovace, které firmu (a potažmo celé lidstvo) posouvají vpřed.

Prvním krokem k automatizaci je především automatizace procesů.

Tip: Zjistěte víc o automatizaci firemních procesů pomocí ERP systémů.

 

Automatizace procesů

Automatizace procesů je široký pojem, protože jich ve vaší firmě probíhají desítky. Jednoduše řečeno se jedná o automatizaci postupů a činností, u kterých je dnes už zbytečné, aby je prováděl člověk. Nejenže je software či stroj udělá rychleji, ale ve většině případů i lépe. Třeba takový zaměstnanec kopírující údaje z jedné tabulky do druhé se dá už velmi snadno nahradit a pravděpodobně ho ani nebude mrzet, že mu přidělíte jinou smysluplnější činnost.

Pokud jste větší firma, můžete zabít všechny mouchy jednou ranou díky ERP systému. Ten automatizuje procesy, a navíc integruje různé části firmy do jednoho celku, což usnadňuje sběr a sdílení dat mezi různými odděleními a zajišťuje, že všichni zaměstnanci mají přístup k aktuálním informacím. To zní přece skvěle, že?

Výhody automatizace procesů

 1. Především už zmíněná efektivita. Všechno jde rychleji a většinou to je navíc lepší.
 2. Snížení nákladů – tím, že vše probíhá rychleji a ve skvělé kvalitě, se zvýší produkce vaší firmy a s tím i spojené zisky. Počáteční investice do automatizace se vám začne rychle vracet a vy navíc ušetříte na platech zaměstnanců.
 3. Lepší sledování a analýza dat – automatizace umožňuje získávat, ukládat a analyzovat data o prováděných procesech. To vám poskytne cenné informace o tom, zda vše funguje, jak má, nebo je potřeba zavést vylepšení. Také se vám díky datům lépe plánuje budoucí strategie.

Nevýhody automatizace procesů

 1. Stroje nepřemýšlí. Dobře hledají anomálie, ale nepoznají, když je nakrmíte nesmysly. Jedním z rizik tedy je, že pokud do systému zadáte špatné vstupní informace, dostanete pochopitelně i špatné výsledky, kterých si ovšem na první pohled nemusíte všimnout.
 2. Čím více automatizujete, tím více musíte dbát na kybernetickou bezpečnost. Každý nový software a přístroj, který je na něj napojený, představuje další cíl pro potenciální útočníky.
 3. Jste závislí na elektrické energii a často i na internetu. Když dojde k jejich výpadku, může to pro firmu znamenat značné ztráty.

Tip: Přečtěte si více o kybernetické bezpečnosti a jak předcházet ztrátě dat.

 

Automatizace skladu

Jednou z možností, jak využít ERP systém, je i automatizace sledování skladových zásob a správa inventáře. Při každém prodeji nebo nákupu zboží se automaticky aktualizuje skladová databáze, což zajišťuje, že vždy víte, kolik máte zboží skladem. To může pomoci minimalizovat ztráty způsobené nedostatkem zboží a zároveň snižuje riziko zbytečného naskladňování některých položek. Vše v ideálním případě funguje tak, aniž by musel stav skladu evidovat pracovník s deskami plnými nepřehledných papírů.

Automatizovat můžete i fyzický pohyb zboží po skladu. Existují komplexní systémy jako třeba AutoStore systém, které spočívají v robotizaci manipulace se zbožím. Skladníci jsou nahrazeni roboty (nepředstavujte si humanoidního robota, ale spíše něco jako malý jeřáb), kteří zboží rychle najdou podle souřadnic, vyzvednou ho a odevzdají k zabalení a doručení zákazníkovi. Pracují neúnavně, bez přestávky, ve dne i v noci. Takový sklad používá třeba Alza nebo Rohlík.

Tip: Podívejte se, jak můžete optimalizovat využití skladu až o 20 %.

Výhody automatizace skladu

Shodují se s výhodami automatizace procesů:

 1. Rychlejší práce se zbožím, a tedy i rychlejší vyřízení objednávek.
 2. Díky včasnému automatickému objednání položek, které ve skladu dochází, nenastane výpadek. Žádné „všechno vylejt – nepřišly gumičky“ se vás tedy netýká.
 3. Minimalizace lidské chyby. Robot se „nepřekoukne“ a nepošle koště místo stojací lampy (za předpokladu, že mu někdo zboží na souřadnicích nevymění).
 4. Úspora místa. Efektivnější plánování skladových zásob i využívání robotů vede k tomu, že je ve skladu více místa.

Nevýhody automatizace skladu

 1. Vysoké počáteční náklady. Nalijme si čistého vína, zpočátku je to celkem „raketa“. A vyplatí se vám spíše v dlouhodobém horizontu (několik let).
 2. Složitost systému. Skladové nástroje i ERP systémy jsou složité a potřebujete IT specialistu, který se bude starat o jejich správné nastavení a údržbu – buď interní IT specialista, nebo outsourcování. Outsourcovat můžete třeba k nám.
 3. Potřeba redundance. Opět, jakmile vypadne proud, jste namydlení a potřebujete nějaký záložní plán, aby práce nestála. Pokud nechcete do skladu povolat třeba lidi z účtárny (což nedoporučujeme), může být řešením například vlastní záložní dieselgenerátor.

Tip: Věděli jste, že digitalizace může snížit náklady až o třetinu? Přečtěte si, jak s ní začít.

 

Automatizace výrobních procesů

Jak už asi z textu vyplynulo, automatizace výrobních procesů především výrazně zvýší efektivitu. Vše máte rychleji, levněji a kvalitněji. Tím se zlepšuje i konkurenceschopnost vaší firmy. Nejlepším parťákem vám tu bude opět ERP systém.

Ten totiž integruje data z různých oddělení, takže vám umožňuje přehledné centrální řízení a rychlé sdílení informací. Mimoto v něm můžete nastavit plánování a řízení výroby, což umožňuje optimální využití výrobních kapacit a minimalizaci prodlev.

Navíc umí i sledovat kvalitu zboží a dohlížet na to, že je vše v souladu s požadovanými standardy. A v neposlední řadě i shromažďuje a analyzuje výrobní data, takže se můžete rychle rozhodovat a optimalizovat výrobní proces.

Výhody automatizace výrobních procesů

Jsou znovu téměř totožné, je to především:

 1. zvýšení produktivity a efektivity,
 2. snížení nákladů,
 3. konzistence kvality,
 4. snadné shromažďování užitečných dat.

Nevýhody automatizace výrobních procesů

Už vás pravděpodobně také nepřekvapí:

 1. vysoká počáteční investice,
 2. potřeba odborníka na práci se softwarem,
 3. závislost na elektrické energii,
 4. riziko technických poruch.

 

Co z toho plyne?

Především to, že vzdorovat pokroku je nesmysl. Totéž ovšem platí i pro slepé následování trendů, takže si dobře promyslete, v jakých oblastech by vám automatizace mohla pomoci, a kde je to pro vás zbytečná investice. Pokud máte sklad s plochou 5 × 5 m, asi v něm nepotřebujete zavádět roboty. Mohl by se vám ale hodit software, který by vám pomohl sledovat stav zásob a případně by je sám doobjednal.

Cesta pokroku je vytyčená technologiemi a dřív nebo později je budete stejně muset zavádět, pokud tedy máte prostředky, neodkládejte to. A jestli se rozhodnete využít ERP systém, ozvěte se nám. Poradíme, jaký nejlépe odpovídá vašim potřebám, zajistíme jeho implementaci a zvládneme ho za vás i spravovat.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.