Co jsou hybridní datová centra a jak vám ušetří prostředky?

Co jsou hybridní datová centra a jak vám ušetří prostředky?
Články a zajímavosti

Hybridní datové centrum je současným trendem, který preferuje kombinaci vlastní infrastruktury a služeb externích poskytovatelů. Podívejme se, proč je právě toto řešení tak výhodné. 

Firmy běžně používají dvě formy úložišť – první je on-premise řešení a druhé je cloud (veřejný nebo privátní). Průzkum ukázal, že vlastní on-premise řešení využívá 63 % dotázaných společností, zatímco 37 % firem využívá cloudové služby externích poskytovatelů. Většina společností tedy stále preferuje vlastní IT infrastrukturu.

Hybridní datové centrum představuje třetí možnost, která spojuje výhody obou řešení dohromady. Část infrastruktury zůstává ve firmě a část je umístěná v cloudu poskytovatele.

Aby nevyvstával při hledání zmatek (ve smyslu na kterém datovém úložišti se nachází hledaná firemní data), můžete obě místa vzájemně propojit do jednoho virtuálního datového centra. V současnosti hybridní řešení používá pouze 15 % společností, ale experti predikují, že právě ono je budoucností datových center. Proč?

 

1. Pro různé účely různé prostředky

Díky kombinaci obou typů cloudu můžete používat každý z nich k jiným účelům. Pokud například používáte veřejný i privátní cloud, můžete na ten privátní ukládat všechna interní firemní data. Zatímco na veřejný cloud nahrajete data, ke kterým budou mít přístup externí pracovníci nebo vaši zákazníci. Ačkoliv v cloudu můžete udělovat přístupy v k různým datům individuálně, pokud data tímto způsobem rozdělíte, je bezpečnost výrazně vyšší.

Nebo můžou veřejný cloud používat kancelářští pracovníci, kteří k práci nepotřebují náročné programy. Zatímco na privátním cloudu využijete naplno výpočetní výkon pro práci s big daty, CADem nebo dalšími složitými softwary.

→ Tip: Přečtete si, jaký je rozdíl mezi veřejným, privátním a hybridním cloudem.

 

2. Všechno nebude jen na vás

Spravovat cloud je pro mnohá IT oddělení výzva, se kterou si ne vždycky umí poradit. Pokud své řešení spojíte s řešením externího poskytovatele, předáte mu velkou část odpovědnosti za správu a zabezpečení. Vaši IT pracovníci se navíc zpravidla budou moci s poskytovatelem radit v případě potíží. Konzultace totiž bývají běžnou součástí cloudových služeb.

Nebo můžete pochopitelně outsourcovat celé hybridní řešení pouze na poskytovatele a tím se starostí s cloudem zbavíte úplně. Mnohdy je tento postup nejvýhodnější z hlediska zabezpečení, financí i náboru zaměstnanců.

 

3. Výpadek vás neohrozí

Případný výpadek vlastní infrastruktury vás nezaskočí, protože máte další funkční cloudové služby u vašeho poskytovatele. Ten navíc vaše data interně automaticky zálohuje v rámci redundance vlastního datového úložiště. Při případném selhání hardwaru tak nehrozí ztráta dat a pravděpodobně to ani výrazně nenaruší váš provoz.

 

4. Nižší náklady

S hybridním datovým centrem často výrazně ušetříte. Vaše on-premise řešení může být jen malé a nemusí obsahovat velký počet serverů s potřebným výkonem a kapacitou. Jakmile zjistíte, že potřebujete další hardware, není nutné ho fyzicky dokupovat, ale jen díky jednoduchému škálování navýšíte rozsah služeb u vašeho externího poskytovatele. V případě, že ho později už nebudete potřebovat, zase rozsah snížíte, aniž by vám zůstal nepoužívaný hardware.

→ Tip: Je pro vás téma cloudu nové a potřebujete si v něm udělat přehled? Přečtěte si všechno, co potřebujete vědět o cloudovém úložišti.

 

5. Automatizace provozu

Výraznou výhodu hybridního datového centra je především automatizace provozu a správy datového centra. Často, když dochází k propojení služeb dochází i k propojení správy. Díky jednotné správě je autonomně řízený provoz a alokace prostředků v jednotlivých částech infrastruktury velmi snadná a intuitivní bez ohledu na to, ze které části ji firmy využívají.

Nečekejte až budoucnost sama dorazí, jděte jí naproti. Rozšiřte své on-premise řešení a nastupte na cestu hybridního cloudu. Kontaktujte nás a využijete služby našeho datového centra umístěného v ČR.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.