IaaS, nebo PaaS – průvodce výběrem optimální cloudové služby

IaaS, nebo PaaS – průvodce výběrem optimální cloudové služby
Články a zajímavosti

Cloud a cloudové služby už jsou dnes téměř stejně běžnou součástí našich pracovních i soukromých životů jako internet samotný. Přesto však mnoho společností s migrací firemního IT do cloudu stále váhá – ať už z důvodu domnělé (ne)bezpečnosti cloudu, či případně nespatřují v přechodu žádné zásadní výhody, nebo se zkrátka v problematice cloudu a souvisejících termínech trochu ztrácí. Pokud je to i váš případ, pokusíme se vaše obavy vyvrátit, seznámíme vás se základy a provedeme vás výběrem vhodné cloudové služby.

Co je cloud? Tento anglický výraz pro oblak je také označením pro služby a software, které se nenačítají z disku vašeho počítače, ale ze vzdálených serverů prostřednictvím internetu. Díky tomu můžete k datům a cloudovým službám přistupovat kdykoliv a odkudkoliv.

→ Tip: Zjistěte, jak vlastně funguje cloud.

 

Cloud a bezpečnost

Je takové řešení bezpečné? Ano, je! Přinejmenším ve srovnání se zabezpečením osobních i firemních počítačů, nebo dokonce i serverů. Poskytovatelé cloudových služeb totiž disponují velmi kvalitním a spolehlivým hardwarem s bezpečnou architekturou, mnohanásobně zálohovanou infrastrukturou a v neposlední řadě celými týmy odborníků na informační a kybernetickou bezpečnost, kteří na síťový provoz datových center dohlížejí 24/7. V souhrnu se jedná o takové zabezpečení, na které malé, střední a ani většina velkých společností nemá finanční, technické ani personální prostředky, resp. by jejich nasazení ve stejné míře jako u profesionálních poskytovatelů cloudu nedávalo ekonomický smysl.

→ Tip: Máte obavy o firemní data v cloudu? Přečtěte si více o kybernetické bezpečnosti cloudových služeb a o zabezpečení datových center.

 

Výhody cloudových služeb

O bezpečnosti cloudu jsme vás snad aspoň trochu přesvědčili. Pořád vám ale chybí nějaký zásadní argument, proč byste měli začít cloudové služby využívat? Některé už jsme zmínili, např. dostupnost dat kdykoliv a odkudkoliv. Je jich ale mnohem více. Zde jsou ty nejzásadnější:

 • Minimální náklady – díky cloudovým službám držíte provozní a investiční náklady na IT na minimální úrovni, díky čemuž získáte potenciál využít čas a zdroje navíc.
 • Flexibilita – platíte jen za to, co skutečně využíváte, nikoliv za rezervy. Díky škálovatelnosti cloudu můžete snadno a v řádech jednotek minut přidávat nebo odebírat služby či hardwarové kapacity podle svých aktuálních potřeb.
 • Uživatelská přívětivost – můžete zachovat stejné aplikace a obchodní procesy jako doposud, neřešíte technické detaily; dobře implementovaný cloud se z uživatelského hlediska nijak výrazně neliší od on-premise řešení (tedy použití vlastního hardwaru a softwaru).

→ Tip: Přečtěte si o dalších důvodech, proč převést třeba i malou firmu do cloudu.

 

Jak zvolit optimální cloudovou službu

Cloud computing můžeme rozdělit na několik základních typů:

 • SaaS, tj. software jako služba – namísto pořízení licence softwaru si u poskytovatele cloudu zřídíte k danému softwaru vzdálený přístup. Nejenže vám odpadnou vysoké pořizovací náklady, ale zbavíte se i starostí s aktualizacemi a přechody na vyšší verze. A v případě výpočetně náročných aplikací (např. inženýrské výkresové systémy) docílíte velkých úspor za adekvátní hardware.
 • PaaS, tj. platforma jako služba – od poskytovatele služeb pronajímáte celou platformu jako vhodné prostředí pro vývoj a provozování vlastních aplikací. Proto je tento typ cloudu ideální pro vývojáře, avšak není nutně určen výhradně jim.

→ Tip: Věděli jste, proč je PaaS nepostradatelná služba nejen pro vývojáře?

 • IaaS, tj. infrastruktura jako služba – poskytovatel cloudu vám zajistí konektivitu, a především veškerý hardware od serverů až po síťová zařízení. Volba softwaru je čistě na vás, díky čemuž máte absolutní kontrolu nad svými firemními daty. Výhodou je, že provoz a údržba serverů a síťové infrastruktury jde za poskytovatelem.

Pokud se nezabýváte vývojem, volit budete s největší pravděpodobností mezi modelem SaaS, nebo IaaS. Jestliže chcete mít s cloudem co nejméně starostí, zvolte SaaS. Službu můžete vyzkoušet třeba na měsíc, abyste zjistili, zda vám bude vyhovovat.

IaaS bude vaší volbou v případě, pokud chcete ušetřit na vlastní infrastruktuře nebo chcete mít kontrolu nad hardwarem, infrastrukturou a firemní daty, samozřejmě za předpokladu, že na správu cloudu máte kvalifikovaný personál.

 

Na co si dát při výběru cloudu pozor?

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, pamatujte na to, že firemní data jsou zlatem jednadvacátého století. Proto vám doporučujeme při výběru poskytovatele cloudových služeb zohlednit následující otázky:

 • Budou vaše data uložena v EU, resp. v České republice?
 • Budou vaše data zálohována na více fyzických lokalitách?
 • Budou vaše data spolehlivě ochráněna proti kybernetickým útokům?
 • Splňuje poskytovatel cloudu potřebné standardy a certifikace?
 • Garantuje poskytovatel dostupnost dat?

S Algotech cloudem můžete na všechny otázky s klidem odpovědět „ano“. A pokud stále váháte, zda do cloudu přejít, případně jaké řešení by pro vás bylo optimální, neváhejte nás kontaktovat. V rámci bezplatné konzultace vám rádi doporučíme ideální cloudový model, nebo dokonce navrhneme na míru ušité řešení přímo pro vás.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.