PowerPoint a práce s multimédii – jak vkládat multimediální data do prezentací a specifika jednotlivých formátů

PowerPoint a práce s multimédii – jak vkládat multimediální data do prezentací a specifika jednotlivých formátů
Články a zajímavosti

Vkládání obrázků a videí do Powerpoint prezentace je skvělým způsobem, jak její obsah obohatit. Díky nim vypadá prezentace lépe a dokáže více zaujmout cílové publikum. Pokud chcete svým posluchačům něco popsat, měli byste zvážit vložení vhodného snímku nebo videa. Navíc můžete pro lepší porozumění obsahu v PowerPointu kombinovat různé typy médií, což zahrnuje obrázky, videa i zvukové prvky.

Microsoft PowerPoint: Klíčový prvek balíčku Microsoft Office

Než se pustíme do popisu toho, jak PowerPoint pracuje s multimédii, připomeneme si základní informace. Microsoft PowerPoint je jednou z klíčových aplikací, které jsou součástí kancelářského balíčku Microsoft Office. Tento balíček zahrnuje také další populární programy jako Word pro zpracování textu, Excel pro tabulkové kalkulace a Outlook pro správu e-mailů a kalendáře.

Samotný PowerPoint je sofistikovaný nástroj pro vytváření prezentací a je široce využívaný v obchodních, akademických a jiných sférách po celém světě. Umožňuje uživatelům vytvářet vizuálně poutavé prezentace s řadou multimediálních prvků včetně textu, obrázků, videí, zvuků a animací, o kterých si řekneme více v následujících řádcích tohoto PowerPoint tutoriálu.

Rozmanitost a vizuální atraktivita v prezentacích

Zkuste nepoužívat jen text – integrace obrázků do prezentací je oživí a zatraktivní. Obrázky uložené v počítači můžete snadno vložit na jakýkoliv slide. Microsoft PowerPoint poskytuje nástroje pro vyhledávání obrázků online a pro přidávání snímků obrazovky do prezentací. Existují hned tři možnosti vložení obrázku:
 • z vlastního zařízení,
 • fotobanky,
 • online obrázky.

Jak vložit video do prezentace PowerPoint

Kromě obrázků je možné do prezentace vložit také videosoubor. Možnosti jsou podobné jako u obrázků:
 • z vlastního zařízení,
 • z videobanky,
 • online video.
 
Pokud máte video uložené ve svých souborech, jednoduše klikněte na první možnost „Z tohoto zařízení“ a poté vyberte soubor z knihovny. Po zvolení videa stačí pouze kliknout na tlačítko „Vložit“.
 

1. Vložení videa z videobanky

Vložení souboru z videobanky je efektivní cesta, jak do prezentací přidat vizuální prvky. Videobanky jsou databáze, kde jsou uloženy různé druhy vizuálního obsahu. To zahrnuje nejen videa, ale také obrázky, ikony, výřezy, nálepky a ilustrace. Obrázky a ikony mohou vizuálně podpořit sdělení a zlepšit estetiku prezentace. Výřezy a nálepky mohou přidat další grafickou vrstvu, která pomůže posílit určité body nebo zprávy. Ilustrace mohou být efektivní ve vizualizaci konceptů nebo procesů, které by bylo složité popsat pouze slovy.
 

2. Vložení online videa

Vkládání videa přímo z internetu nám nabízí výhodu, že nemusíme video předem ukládat na svůj disk. To šetří čas i místo na disku. Postup je jednoduchý – stačí zvolit možnost vložení online videa a vložit odkaz, který směřuje na požadované video. Jakmile vložíme odkaz, automaticky se nám zobrazí náhled videa. PowerPoint podporuje následující poskytovatele videí:
 • YouTube
 • SlideShare.net
 • Vimeo
 • Microsoft Stream

3. Vložení videa ze souboru

Vyberte nejprve snímek, do kterého má být přidáno video. Poté na kartě „Vložení“ klikněte na možnost „Video“ a následně vyberte „Video ze souboru“. V nově otevřeném dialogovém okně vyberte soubor, který má být vložen. Potvrďte vkládání videa na snímek kliknutím na tlačítko „Vložit“.
 

PowerPoint animace

Powerpoint prezentaci můžete dodat šmrnc, další dynamiku a interaktivitu prostřednictvím animací různých prvků. Tato funkce vám umožňuje animovat celou řadu objektů včetně textu, obrázků, obrazců a také komplexnějších elementů, jako jsou SmartArty. Animace mohou objektu dodat různé efekty. Například zajistí, že se objekt postupně objeví na snímku, nebo naopak zmizí. Dále lze využít animace k přesunu objektu po snímku, čímž vytvoříte efekt pohybu.

Kromě toho můžete pomocí animací měnit velikost nebo barvu objektu, což může být užitečné pro zvýraznění určitých informací nebo pro zlepšení estetiky vaší prezentace. Přidání animací do vaší PowerPointové prezentace může pomoci udržet pozornost diváků a udělat z vaší prezentace mnohem atraktivnější a poutavější zážitek.

Jak vložit hudbu do prezentace

Hudba ve prezentaci PowerPoint může být mocným nástrojem, který dokáže zvýraznit a obohatit celkový dojem z prezentace. Zvukové prvky mohou přilákat pozornost publika, vytvářet emotivní atmosféru a dodat prezentaci živost a dynamiku. Vložení zvukového souboru je relativně jednoduchý proces. Zde je postup krok za krokem:
 1. Otevřete prezentaci PowerPoint a přejděte na snímek, na který chcete zvuk vložit.
 2. V horním menu klikněte na kartu „Vložení“.
 3. V panelu klikněte na „Zvuk“. Zde se vám otevře roletové menu, kde můžete vybrat „Zvuk ze souboru“, pokud máte zvukový soubor uložený ve svém počítači, nebo „Nahrát zvuk“, pokud chcete nahrát nový zvuk pomocí mikrofonu.
 4. Pokud jste zvolili „Zvuk ze souboru“, přejděte k místu, kde je soubor uložen, vyberte ho a klikněte na „Vložit“.
 5. Pokud jste zvolili „Nahrát zvuk“, otevře se vám nové okno, kde můžete nahrávat svůj zvuk. Když skončíte, klikněte na „OK“.
 6. Nyní by měl být zvukový soubor vložen do vašeho snímku. Když na něj kliknete, objeví se ovládací prvky pro přehrávání.
 7. Pamatujte, že můžete upravit nastavení zvuku, například zda se má zvuk přehrát automaticky, když přejdete na snímek, nebo zda se má přehrát po kliknutí. Tyto možnosti najdete v horním menu pod kartou „Nástroje pro zvuk“.

Když správně použijete hudbu ve své prezentaci, může to zvýšit její účinnost a zapamatovatelnost. Důležité je, aby hudba podpořila vaše sdělení a přispěla k celkovému dojmu, nikoli naopak. Buďte kreativní a promyslete si, jaká hudba nejlépe podtrhne vaši prezentaci a splní vaše očekávání.

Pracujte s formáty a kompatibilitou 

Různé formáty souborů mohou mít s PowerPointem různou kompatibilitu. Při vkládání multimédií je důležité, abyste zkontrolovali, zda je váš soubor v kompatibilním formátu. PowerPoint podporuje mnoho běžných formátů obrázků (například .jpeg, .png, .gif) a video formátů (například .mp4, .wmv). Pokud je soubor v nesprávném formátu, můžete ho převést pomocí online nástrojů nebo programů, které podporují konverzi multimediálních souborů.

Převod prezentace do Wordu 

Pokud potřebujete svou prezentaci v PowerPointu převést do Wordu, postup je jednoduchý. Je to užitečné zejména tehdy, když chcete svou prezentaci sdílet s ostatními jako textový dokument nebo když potřebujete prezentaci vytisknout pro pozdější použití. Zde je postup krok za krokem:
 • Otevřete svou prezentaci v PowerPointu.
 • Klikněte na „Soubor“ v horním levém rohu obrazovky.
 • V levém menu klikněte na „Exportovat“.
 • Zvolte formát, do kterého chcete prezentaci převést.
 • Klikněte na „Exportovat“. 

 

Rada na závěr

Pamatujte, že efektivní využití multimédií v prezentacích může zvýšit jejich atraktivitu a zlepšit předávání informací. PowerPoint je silný nástroj, který může oživit vaše myšlenky a názory pomocí vizuálních a zvukových prvků. Děkujeme, že jste se rozhodli pro náš PowerPoint tutoriál a doufáme, že vám poskytnul hodnotné informace a nápady pro tvorbu vašich vlastních prezentací v PowerPointu. Užijte si proces tvorby a tvořte prezentace, které zapůsobí.

PowerPoint od A do Z

Pokud vás zaujala problematika tvorby a prezentace informací pomocí Microsoft PowerPointu, máme pro vás další návodový článek, který vám pomůže stát se odborníkem na tuto skvělou aplikaci. V článku PowerPoint od A do Z: Staňte se odborníkem na tvorbu prezentací prozkoumáte klíčové funkce PowerPointu, naučíte se tvorbu a formátování prezentací, vkládání animací a objektů a získáte další užitečné tipy. Zjistíte také, jak získat bezplatnou verzi PowerPointu, provést instalaci na PC nebo Mac, upgrade a odinstalaci a seznámíte se s různými šablonami, které vám usnadní tvorbu. 

Maximalizujte svou produktivitu s Microsoft Outlookem

Chcete pokračovat v získávání dalších užitečných informací a návodů týkajících se balíčku Office? Doporučujeme vám přečíst si náš podrobný článek Jak jednoduše začít s Microsoft Outlookem. V tomto článku najdete kompletního průvodce pro začátečníky, který vás seznámí se všemi základy této aplikace, od nastavení až po správu e-mailů, kalendářů a kontaktů. Doufáme, že vám tento článek pomůže lépe se zorientovat v Microsoft Outlooku a využívat ho efektivně a produktivně.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.