Základy Excelu: instalace a základní nastavení

Základy Excelu: instalace a základní nastavení
Články a zajímavosti

Microsoft Excel je nepostradatelným programem v mnoha odvětvích, jako je účetnictví, marketing, zdravotnictví nebo třeba věda a výzkum. V dnešním článku vás provedeme krok za krokem procesem instalace a základního nastavení Excelu, abyste tento nástroj mohli začít hned maximálně využívat.

Microsoft Excel – tabulkový procesor 

Potřebujete se vyznat ve velkém množství dat? Chcete data řadit, filtrovat, přidávat nebo vkládat do tabulek? Všechno zmíněné Excel zvládne, ale kromě těchto možností můžete v Excelu navíc využívat různé funkce nebo tvořit grafy a kontingenční tabulky. V tomto úvodním díle si ale představíme jen základy Excelu, takže se více o kontingenčních tabulkách dozvíte v pokračování. 

 

Jak stáhnout a nainstalovat Microsoft Excel? 

Stažení a instalace aplikace Microsoft Excel závisí na tom, jaký operační systém používáte. Pojďme si představit dvě nejrozšířenější platformy, kterými jsou Windows a macOS. 

 

Jak na instalaci pro Windows? 

 • Otevřete oficiální webové stránky Microsoft Office nebo klikněte na tento odkaz: www.office.com.  
 • Přihlaste se svým soukromým, pracovním nebo školním účtem Microsoft. Pokud na svém soukromém účtu Microsoft nemáte licenci nebo předplatné, můžete Excel a celou sadu Microsoft 365 vyzkoušet na 1 měsíc zdarma
 • Zvolte možnost Instalovat aplikaci a výběrem možnosti Aplikace Microsoft 365 spusťte instalaci. Výchozí variantou je 64bitová verze, můžete si ale vybrat i 32bitovou. Následně postupujte podle pokynů na obrazovce.  
 • Spusťte Excel a po otevření programu přijměte licenční smlouvu – bez tohoto kroku nebudete moct aplikaci využívat. Po této akci bude Microsoft Office Excel aktivovaný, takže budete moct začít pracovat.  

 

Jak na instalaci pro macOS? 

 • Postup je podobný jako u instalace pro Windows: 
 • Otevřete si v prohlížeči adresu www.office.com a přihlaste se do svého účtu Microsoft, případně do pracovního nebo školního účtu. 
 • Vyberte možnost Instalovat program a postupujte podle pokynů.  
 • Následně spusťte Průzkumník, otevřete si složku Stažené soubory a spusťte soubor Microsoft_Office_20XY_Installer.pkg (název se může mírně lišit).  
 • Dalším krokem je spuštění instalace. Klikněte na možnost Pokračovat a potvrďte, že souhlasíte s licenční smlouvou. Díky tomu se instalace rozběhne. 
 • Zvolte požadované součásti, vyberte umístění na disku a zvolte Pokračovat. 
 • Je pravděpodobné, že se objeví výzva k ověření. V tom případě zadejte přihlašovací heslo, (které používáte pro přihlášení k Macu) a pak klikněte na Instalovat software. 
 • Po dokončení instalace zvolte možnost Zavřít. 

 

Jak na instalaci na mobilním zařízení? 

Microsoft Excel si můžete nainstalovat i do svého mobilu. 

 • Zařízení s operačním systémem Android – otevřete si tuto stránku, klikněte na tlačítko Install a postupujte podle pokynů. 
 • Zařízení s operačním systémem iOS – přejděte na tuto stránku, klikněte na Instalovat a řiďte se dalšími instrukcemi. 

 

Základní nastavení aplikace Microsoft Office Excel 

Excel si můžete nastavit tak, aby co nejvíce vyhovoval vašim potřebám. Co si tedy nastavit jako první hned po otevření pracovního sešitu? 

1. Rozhraní 

První věc, kterou po otevření Excelu uvidíte, je pracovní sešit. Můžete si tedy nejprve zvolit, jestli chcete pracovat s prázdným sešitem, nebo jestli použijete některou z předdefinovaných šablon. Těch se vám zobrazí jen pět, takže pokud si nevyberete z nich, klikněte na možnost Zobrazit další šablony.  

2. Formáty čísel a dat 

Hned na úvodní stránce v záložce Domů v sekci nazvané Číslo si můžete nastavit, s jakými formáty dat a čísel chcete pracovat. Vyberte buňku nebo oblast buněk, klikněte na šipku, která vám nabídne výpis možných formátů čísel, a zvolte vhodný formát, například čas, měnu nebo text. Navíc můžete určit i formát dat, jako jsou procenta nebo desetinná místa. Tuto nabídku najdete přímo pod formáty čísel. 

3. Uzamykání řádků a sloupců 

Pokud pracujete s rozsáhlými daty nebo chcete, aby byl vidět nadpis dané sekce, použijte možnost Ukotvit příčky pro zamčení řádků a sloupců. Jak na to? Označte první řádek své tabulky a zvolte možnost Ukotvit horní řádek v záložce Zobrazení v sekci nazvané Okno. Tím zajistíte, že nadpisy zůstanou viditelné i při skrolování. 

Stejně tak postupujte u sloupců. Stačí vybrat odpovídající buňky a vybrat možnost Ukotvit první sloupec v záložce Zobrazení

4. Automatické výpočty 

Pro filtrování a třídění svých dat v tabulce využijte možnost Formátovat jako tabulku. Bude se vám tak lépe pracovat s matematickými operacemi, jako je SUM pro součet, AVERAGE pro průměr nebo IF pro podmíněné výpočty. Možnost Formátovat jako tabulku najdete v záložce Domů v sekci pojmenované Styly – bude vás zajímat ikonka uprostřed. Klikněte na ni a vyberte si tabulku podle svých preferencí. 

5. Ochrana listů 

Svá data a listy můžete také chránit před nechtěnou změnou. V záložce Revize klikněte na Spravovat ochranu. Nastavení ochrany se vám zobrazí v pravé liště, kde si můžete zvolit i heslo. 

6. Automatické ukládání  

Automatické ukládání je k dispozici, pokud je soubor uložený v Microsoft OneDrive nebo SharePoint v Microsoftu 365. Automatické ukládání si nastavíte v záložce Soubor, kde klikněte na Uložit jako. Vyberte svůj osobní, pracovní nebo školní účet OneDrive, zvolte svou podsložku a vyberte Uložit

 

A to je z úvodního dílu vše. V příštím pokračování se seznámíte s nejdůležitějšími funkcemi a vzorci, podmíněným formátováním nebo se dozvíte, jak pracovat s daty a grafy. Do vydání další dílu si čas můžete zkrátit článkem, jak na Microsoft Outlook nebo PowerPoint

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.