Kolik programovacích jazyků znáš, tolikrát jsi vývojářem

Kolik programovacích jazyků znáš, tolikrát jsi vývojářem
Články a zajímavosti

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem, říká známé úsloví. V IT bychom pak mohli analogicky prohlásit „kolik programovacích jazyků znáš, tolikrát jsi počítačem“, ale protože by to vyznělo absurdně, počítač jsme v titulku nahradili softwarovým vývojářem. Co je to programovací jazyk a proč je důležité ovládat jich více než jen jeden, se dočtete na následujících řádcích. 

Po celém světě mezi sebou lidé hovoří (či hovořili) téměř 7000 jazyky. Zdá se vám to hodně? Vězte, že programovacích jazyků existuje ještě více, uvádí se až 9000! My se ovšem omezíme jen na ty nejvýznamnější, ale ještě předtím vysvětlíme, co si vlastně pod pojmem programovací jazyk můžete představit.

 

Co je programovací jazyk?

Programovací jazyk je soubor gramatických pravidel pro zadávání algoritmických pokynů počítači (nebo výpočetnímu zařízení) k provádění konkrétních úkolů. Takto vytvořený zápis se pak nazývá program a jeho autor programátor (v širším pojmu softwarový vývojář). Jinými slovy je programovací jazyk komunikačním prostředkem mezi vývojářem a strojem pro zadávání vykonání požadovaných akcí a činností.

 

Typy programovacích jazyků

Existuje vícero různých kritérií, podle kterých můžeme programovací jazyky dělit do jednotlivých kategorií. Základní rozdělení vychází z míry abstrakce daného jazyka:

  • Nižší (nízkoúrovňové) – poskytují velmi malou, nebo dokonce žádnou abstrakci od funkce, resp. strojových instrukcí mikroprocesoru, může se přímo jednat o strojový kód či assembler. Jsou tedy těsně spjaté s hardwarem, vyžadují jeho naprostou znalost a velkou pozornost i ohledně nejmenších detailů. V dnešní době se už téměř nepoužívají nebo jen pro vysoce specializované aplikace.
  • Vyšší (vysokoúrovňové) – s vyšší mírou abstrakce, jsou sémanticky i syntakticky blíže k tomu, jak se úlohy zpracovávají a algoritmicky formuluje svým myšlením člověka. Pro vývojáře jsou výrazně srozumitelnější a v určitých případech jsou i „tolerantnější“ k případným chybám programátorů. Můžeme je teoreticky dále dělit na procedurální (a ty potom na strukturované, nebo objektově orientované), neprocedurální (a ty potom na funkcionální, nebo logické) a kombinované. Postačí ale jen informace, že se běžně se používají k vývoji webových, desktopových a mobilních aplikací.

 

Nejvýznamnější a nejvyužívanější programovací jazyky

Ačkoliv existují tisíce programovacích jazyků, v každodenní praxi se při vývoji softwaru využívá pouze několik těch nejvýznamnějších z hlediska poptávky po vývojářích. Pojďme si je představit:

Python

Python je objektový univerzální programovací jazyk, který se v praxi hojně využívá již přes 30 let. V roce 2021 byl dokonce podle indexů PYPL a TIOBE hodnocený jako vůbec nejvyhledávanější programovací jazyk. Stejně tak byli vyhledávaní a žádaní vývojáři, kteří v Pythonu programují – jde o jeden z nejvyužívanějších programovacích jazyků pro ML a AI a hojně se používá při vývoji softwaru na zakázku, v robotice, pro tvorbu formulářových aplikací, webových stránek nebo AI softwaru na míru. Z těch nejznámějších aplikací napsaných v Pythonu uveďme např. Youtube, Google Search, Dropbox či Instagram.

JavaScript a Java

Jeden z nejlepších nástrojů pro programování dynamických prvků na webu a vůbec nejžádanější programovací jazyk současnosti z hlediska poptávky náborářů po softwarových vývojářích. Má rovněž velmi početnou komunitu, ještě rozsáhlejší než Python, a díky tomu mnoho dostupných knihoven a frameworků. S JavaScriptem se setkáte prakticky na každé webové stránce, Javu pak využívají společnosti jako NASA, Netflix, Spotify, Amazon, LinkedIn a další velcí hráči včetně těch v bankovním sektoru.

C, C++ a C#

Rychlé, univerzální a efektivní programovací jazyky, od kterých je odvozena spousta dalších. V C je napsaný např. operační systém Unix nebo většina firmwarů, oproti tomu v C# (a odvozený .NET od Microsoftu) jsou vytvořeny tisíce aplikací pro Windows včetně mobilních aplikací či softwaru pro zajištění kybernetické bezpečnostivyužívají ho technologičtí giganti jako Microsoft, Stack Overflox či Slack.

→ Tip: Mohlo by vás zajímat, kdy se nevyplatí dělat kompromisy a raději upřednostnit vývoj softwaru na zakázku.

 

Kolik programovacích jazyků má vývojář ovládat?

Začátečníkům nelze než doporučit zaměřit se na dokonalé ovládnutí jednoho jazyku a až poté se pustit dále. Co se týče profesionálního vývojáře, záleží pochopitelně na jeho zaměření. Kromě výše jmenovaných se hodí znalost velmi rozšířeného PHP, SQL pro databáze nebo NoSQL, které z tuzemských společností využívají třeba Heureka, Mall, Slevomat či DámeJídlo.

Pro vývoj na zakázku je nicméně nutné mít seniorní tým vývojářů, který pokrývá všechny uvedené programovací jazyky. Takový, který dokáže přetvořit i to nejméně konkrétní zadání do reálného produktu. A přesně takový tým v oddělení Software na míru v Algotechu máme a poradí si s jakýmkoliv úkolem, ať už poptáváte převzetí stávajícího projektu, vývoj od základní architektury, nebo integraci s nejrůznějšími systémy. Obraťte se na nás, i ty nejsložitější projekty vždy dokončíme v dohodnutém termínu.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.