Novinky v super computer cloud computingu

Novinky v super computer cloud computingu
Články a zajímavosti

Cloud a cloudové služby už dávno přesahují rámec pouhého úložiště, které už i běžní koncoví uživatelé vnímají jako naprostou samozřejmost, stejně jako třeba cloudové SaaS aplikace, zejména ty kancelářské. Cloud computing ovšem obsahuje slůvko „computing“, tedy „počítání“ – a cloudový klastr může vynikat značnou výpočetní silou, kterou využijete při výzkumu, vývoji, simulaci nebo v dalších vědecko-průmyslových aplikacích. Proto se v dalším textu zaměříme na cloudové superpočítače a co dokážou přinést vaší společnosti.

Co si vůbec představit pod pojmem „cloudový superpočítač“? Obvykle hovoříme o situaci, kdy je v cloudu soustředěný silný výpočetní výkon s možností jeho sdílení s vícero uživateli a současně je zajištěna bezpečnost každé pracovní zátěže i její síťové soukromí. Nejprve si stručně představíme „klasické“ superpočítače – s těmi cloudovými mají totožnou většinu charakteristik.

 

Superpočítače

Superpočítač je označení pro velmi výkonný počítač, nejčastěji v hardwarové formě počítačového clusteru, tedy spojení mnoha počítačů dohromady, a to obvykle speciální vysokorychlostní sítí. Jejich výpočetní výkon měříme v jednotkách FLOPS (FLoating point Operations Per Second, tj. počet matematických operací s pohyblivou desetinnou čárkou ), přičemž se využívají jejich SI násobky, např. „TFLOPS“ (1012 FLOPS, čili jeden teraflops). Jak už jsme uvedli výše, používají se prakticky ve všech vědních a v mnoha průmyslových oblastech na tvorbu a následné testování modelů sledovaných či zkoumaných jevů a procesů:

  • předpovídání vývoje (počasí, přírodních jevů, ale i třeba finančních trhů),
  • simulace složitých fyzikálních jevů,
  • organická chemie a aplikovaná medicína,
  • doprava a logistika,
  • kryptoanalýza a šifrování.

Samostatnou a velmi specifickou kapitolou jsou pak kvantové superpočítače, které excelují ve speciálních aplikacích (např. právě ve výše uvedené kryptoanalýze) – zmínili jsme se o nich v jedné z předchozích aktualit o trendech v IT.

 

Superpočítače a cloud computing

Cloudové služby jsou už v zásadě všudypřítomné, ale v oblasti superpočítačů přechod do cloudu teprve postupně začíná. Tento přechod může významně urychlit způsob, jakým podniky dodávají špičkové produkty. Od navrhování raket a nadzvukových letadel až po vytváření nových léků a objevování nerostného bohatství ukrytých hluboko pod zemí.

Pro zajímavost: vývoj (dnes již neexistujícího) dopravního programu Concorde trval 25 let a stál 5 miliard amerických dolarů. Oproti tomu startup Boom Supersonic s podobným projektem nadzvukového dopravního letadla plánuje dodat produkt za poloviční čas a zlomek nákladů. Výzkum a vývoj společnosti byl a je prováděn právě na cloudovém superpočítači.

Vědci a inženýři vyvíjejí stále komplexnější a náročnější modely. Právě přístup k superpočítačům definuje, kdy tyto aplikace mohou generovat informace a obchodní hodnotu. S využitím cloudu mohou společnosti přistupovat k systémům typu superpočítačů, aniž by musely fyzicky budovat extrémně časově i finančně nákladný systém a infrastrukturu.

Rozdíl mezi supercomputingem a cloud computingem pak spočívá v zásadě v měřítku. Podnikový cloud computing vytváří nové způsoby, jakým společnosti spravují data, DevOps a další IT procesy, superpočítače zrychlují rychlost výzkumu a vývoje produktů o několik řádů.

 

Kdy se vám vyplatí přechod na cloudový supercomputing?

Zjednodušeně řečeno – pokud potřebujete intenzivní analýzu velkých souborů dat nebo když potřebujete zlepšit produkt prostřednictvím simulací. Cloudový supercomputing je zajímavou cestou v následujících situacích:

  • Zkrácení doby uvedení produktu na trh – simulace mohou na rozdíl od fyzického prototypování dramaticky urychlit vyhodnocování nových produktů.
  • Urychlení vývoje – např. při výrobě léků, kdy je zapotřebí provést všechny interakce s biologickým prostředím, což by na rozdíl od simulací znamenalo až desítky let laboratorních testů.
  • Kontinuální integrace – použití různých nástrojů pro automatizaci elektronického návrhu a možnost spolupráce na návrzích ještě než vstoupí do samotné fáze výroby. Lze tak nejen rychle ověřit svá návrhová rozhodnutí, ale také integrovat návrhy do celkového systému pro bezproblémovou spolupráci a simulaci a ověřování na úrovni systémů.

 

Novinky v cloudovém supercomputingu

Tesla pro svou práci a vývoj algoritmů umělé inteligence (např. trénování systémů autonomního řízení) využívá v letošním roce upgradovaný superpočítač s výkonem 2,3 exaflops, který obsadil 7. pozici v počtu GPU na světě – využívá 7360 GPU nVidia A100.

Nedávno dokončený superpočítači Frontier se stal světovou jedničkou a vůbec prvním systémem, který překročil hranici 1 exaflops. Je tak více než dvakrát výkonnější než japonský Fugaku.

Můžeme jej ale vnímat i jako odrazový můstek k evropskému cloudovému superpočítači JUPITER (Joint Undertaking Pioneer for Innovative and Transformative Exascale Research), který bude instalován v superpočítačovém centru města Jülich. S využitím nejnovějších AI technologií bude JUPITER sloužit pro výzkum klimatických modelů, materiálového inženýrství, biologických simulací a udržitelné produkce energie. Náklady se pohybují okolo 500 milionů €.

V blízké budoucnosti se má objevit řešení firem Microsoft a nVidia, které uzavřely partnerství, jehož výsledkem by měl být jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Využije infrastrukturu Microsoft Azure a výpočetní akcelerátory s GPU nVidie. Využití má najít především na trénování algoritmů umělé inteligence a s tím spojených procesů. Náklady se odhadují ve výši nižších jednotek miliard amerických dolarů.

→ Tip: Přečtěte si, jak můžete využít GPUaaS k urychlení vašich firemních procesů.

 

Tak extrémně výkonnými cloudovými superpočítači sice v Algotechu nedisponujeme, přesto vám dokážeme dodat více než dostatečné množství procesorového a grafického výkonu. Obraťte se na nás a my vám v rámci bezplatné konzultace navrhneme optimální výpočetní CPU/GPU cloudové řešení přímo na míru vašim potřebám.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.