Cloudové služby pro malé a velké firmy: rozdíly a výhody

Cloudové služby pro malé a velké firmy: rozdíly a výhody
Články a zajímavosti

Selský rozum říká, že cloudové služby přejí malým a středním podnikům. Jak to funguje v praxi? A jaké jsou hlavní výhody cloudu pro malé, střední a pro velké podniky?

Selský rozum říká…

… že cloudové služby přejí malým a středním podnikům. Média, byznys blogeři a komentátoři předpovídali, že malé a střední podniky (MSP) budou na cloud computing přecházet mnohem rychleji a ve větším rozsahu než jejich větší a starší příbuzní.
Velké společnosti za sebou mají historii významných investic do infrastruktury, moře dat a další organizační překážky, které brání hladkému přesunu procesů do digitálního prostředí. Menší firmy si na druhou stranu musí své místo mezi konkurencí vybojovat a jsou tak spíše nakloněné zásadním změnám a inovacím – a ty, díky větší kompaktnosti podniku, mnohem méně naruší jeho fungování.
Byly tedy všechny ty odhady „IT specialistů” správné? Ne tak docela. Nejnovější výzkumy ukazují, že to není tak jednoznačné. Jaké rozdíly tedy mezi malými a velkými společnostmi jsou? A jaké jsou ty nejlepší způsoby, pomocí kterých mohou cloud využít?
 

Cloud a malé firmy

Malé a střední firmy tvoří téměř 99 % podnikatelských subjektů na území ČR. V Česku se za malý až střední podnik považuje taková firma, která zaměstnává méně než 250 zaměstnanců a má obrat menší než 50 milionů EUR – co z toho vyplývá pro uspořádání jejich digitálních procesů? 
 

MSP a cloud computing

Připomeňme, že MSP jsou malé a střední podniky. Nemají takové prostředky, ani nejsou na trhu tak zakořeněné, jako ty větší. To zásadně ovlivňuje, jakým způsobem přemýšlí o fungování svojí společnosti. Studie ukazují, že MSP častěji uvažují o zavedení cloudových služeb, ale je menší pravděpodobnost, že je opravdu zavedou. Pokud tak však učiní, mnohem spíše na cloud přesunou velkou část své infrastruktury (25 % z dotazovaných CEO malých firem v poměru k 12 % těch velkých).
 

Implementace cloudových služeb

Kde jsou velké a už dlouho fungující firmy často nejednotné a komunikace mezi jednotlivými částmi mnohdy složitá, menší podniky mají výhodu kompaktnosti; to se projevuje mimo jiné i na tom, jak vybírají a implementují cloudové systémy.
Příprava na zavedení nějaké formy cloudu u menších firem trvá déle (jak už jsem si řekli a jak naznačuje i další průzkum od Saugatechu: je pravděpodobnější, že malí podnikatelé cloud computing zvažují, ale ještě neudělali významnější krok směrem k jeho spuštění), bývá podrobnější – menší firmy jsou zranitelnější a zaměstnanci k nim mají bližší vztah (podle průzkumu Business News Daily), a když cloud skutečně zavedou, bývá to ve větším rozsahu.
Poskytovatelé cloudových služeb po celém světě informují (a my to můžeme potvrdit), že MSP častěji žádají o celopodnikový software, který rozšiřuje nebo nahrazuje nedílnou součást jejich firemních procesů. Většinou jde o finance, účetnictví a obecně plánování a koordinaci. To je pravděpodobně důvod, proč jsou mezi nimi tak oblíbené ERP systémy
ERP, neboli „plánování podnikových zdrojů”, nabízí komplexní řešení otázek jako peníze, materiály, produkty, ale třeba i HR, a je tak ideální variantou pro malé a střední podniky, které hledají celistvé řešení pro své podnikání. Chcete zjistit něco více o ERP a o tom, jak může pomoci konkrétně Vám? V Algotechu nabízíme bezplatnou konzultaci – naši experti Vám rádi poradí
 

Výhody používání cloudu

 

1. Přístupnost cloudu

Není to tak dlouho, kdy by si v oblasti digitálních procesů malé firmy s konkurencí obřích korporátů, za nimiž stojí mnohohlavé IT týmy, ani neškrtly. Dnes už to tak naštěstí není a možnost inovovat přestala být exkluzivní
Díky outsourcingu IT můžete získat prvotřídní služby za zlomek ceny, za kterou si velké společnosti vydržují celá oddělení nicnedělajících techniků.
 

2. Snadnější analýza dat

I malou společností procházejí za den tuny dat. Ovšem tam, kde si ty větší mohou dovolit investovat čas a peníze do jejich zpracování, MSP na to často jednoduše nemají prostředky. 
Díky mnohem menší investici do cloudových služeb si však mohou práci zjednodušit – a software za ně, díky možnostem automatizace, klidně část práce udělá sám.
 

3. Bezpečnost cloudu

Opět se vracíme k tomu, že není nutný velký tým in-house specialistů, aby byly citlivé informace Vaší společnosti v bezpečí. Cloud je často uzpůsoben k co možná největší ochraně, a pokud jej správně nakonfigurujete, předčíte kdejakého “ajťáka”.
To ale neznamená, že jen pořízením cloudu odvrátíte všechna nebezpečí – v žádném případě byste neměli usnout na vavřínech. Základem je pečlivost a odborný vhled do problematiky. A na ně naštěstí žádného specializovaného zaměstnance nepotřebujete! V Algotechu nabízíme podrobnou konzultaci a kompletní podporu při vybírání, implementaci i následném používání cloudu.  
 

4. Koordinace a komunikace v cloudu

Pomocí cloudových služeb jako jsou  ERP, CRM nebo telekomunikační software na bázi cloudu mohou malé a střední podniky obejít nedostatky často volnějších organizačních struktur a zlepšit komunikaci napříč firmou

 

5. Cloud roste s Vámi

Řekněme, že jste již ve své firmě na cloud computing v nějaké míře přešli. Chcete expandovat? Nemusíte se bát. Není nutné překopat celý dosavadní systém. Naše cloudové služby počítají s tím, že Vaše společnost poroste. Vaše investice se tak ani v nejmenším neztratí – naopak, dalo by se říct, že se znásobí. V porovnání s aktualizací konvenční infrastruktury jsou náklady minimální, ne-li nulové. 

 

Potřebují i velké firmy cloud?

Z průzkumů vyplývá, že zástupci větších společností mají obecně menší zájem o vzdělávání se o možnostech cloudových služeb. Tato statistika má však několik možných způsobů výkladu. Jedním je samozřejmě to, že velké firmy už mají infrastrukturu prorostlou firmou tak hluboko, že měnit ji se všem zdá zbytečné a budou jen nečinně sledovat, jak se jejich firma hroutí.

Většina odborníků, kteří se touto otázkou zabývají, však má jiný názor. Podle nich totiž zaměstnanci zodpovědní za toto odvětví firmy už o možnostech cloudu vědí. Přes všechny ty výhody cloud computingu pro MSP z dat stále vyplývá, že je pravděpodobnější, že velké firmy už cloud v určité sféře svého podnikání využívají – a jsou také nakloněnější onu sféru rozšířit
 

Implementace cloudových služeb

Díky větší segmentaci je informovanost o cloudových službách napříč velkou firmou povětšinou menší; koncentruje se však u lidí, kteří je mají na starost, a ti řídí její včasnou implementaci. 
Rozsáhlá stávající infrastruktura ale také hraje roli. Společně se zmíněnou segmentací naznačuje, jaké cloudové služby vyhledává většina velkých společností. Na rozdíl od malých a středních podniků mají velké firmy většinou nezbytné procesy zařízeny interně a outsourcují software pro specifické oddělení
Oblíbené jsou proto systémy jako CRM, které se soustředí na vnější interakci firmy a jsou snadno zakomponovatelné do již existující infrastruktury. Popularitu si však také získala virtuální úložiště, která zásadně usnadňují GDPR.
 

Výhody používání cloudu

 

1. S cloudem roste produktivita

Osvojení cloudové služby prokazatelně vede, bez ohledu na velikost firmy, ke zefektivnění firemních procesů. Ať už díky usnadnění komunikace, zpracovávání dat (které je ve větších podnicích kvůli jejich mohutnosti často nešikovné a bez dobrého digitálního zázemí takřka nemožné) nebo automatizaci, která má být trendem následujících let.

 

2. Zálohování do cloudu

Vedoucí malých podniků by možná nesouhlasili, ale větší firmy mají více co ztratit. Za léta své existence nasbíraly kvanta citlivých informací, o které jednoduše nemohou přijít. Každému doporučujeme diverzifikovat své back-upy a cloudové úložiště by mezi nimi rozhodně nemělo chybět. 
Snadná kontrola, ochrana a rychlá obnova jsou zde bezkonkurenční – kdybychom si měli vybrat jen jednu formu zálohy, byl by to cloud. Proč? Přečtěte si více o výhodách zálohování do Cloudu.
 

3. Cena cloudových služeb 

To, že si velké podniky mohou dovolit obří výdaje na udržování konvenční infrastruktury nebo placení neefektivního IT oddělení, neznamená, že by to tak měly dělat. Implementace cloudových služeb odstraní přebytečné procesy a výdaje. A kolik něco takového stojí? Nechte si nezávazně vypočítat, kolik by stál cloud přesně na míru Vaší společnosti a budete příjemně překvapeni! 
 

Cloud pro… všechny!

Bez ohledu na rozdíly mezi velkými a malými firmami, cloudové služby (i díky rozmanitosti svých možností) nabízejí řešení pro všechny. 90 % společností již cloud využívá a více než polovina zbylé desetiny jej plánuje implementovat během nejbližších pár let
Jakým způsobem se tento trend bude vyvíjet lze jen těžko odhadnout, ale dá se s jistotou říct, že cloudové služby dnes pomáhají milionům firem po celém světě – bez ohledu na velikost
Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.