Zažíváme konec technologických gigantů?

Zažíváme konec technologických gigantů?
Články a zajímavosti

Konec roku 2022 se nesl ve stínu obav z možné ekonomické krize, kdy tržby technologických gigantů Alphabet a Microsoft prudce zpomalily. U Microsoftu a dalších společností také došlo ke snížení počtu pracovních míst. Druhá polovina roku 2023 přinesla lepší vyhlídky, Meta zaznamenala nárůst příjmů díky reklamě a Apple se stal první společností s tržní hodnotou 3 bilionů dolarů.

Konec roku 2022 – hrozí ekonomická krize 

Ke konci roku 2022 panovala obava z propadu trhu. Tržby technologických gigantů Alphabet a Microsoft totiž prudce zpomalily.  

Alphabet, který vlastní Google a YouTube, uvedl, že tržby ve třetím kvartálu vzrostly jen o 6 % na 69 miliard dolarů, protože firma snížila rozpočet na reklamu. Pro společnost to bylo nejslabší čtvrtletí za téměř deset let, pokud nepočítáme pandemii koronaviru. Během pandemie totiž technologické firmy zažily skokový nárůst tržeb. 

Nejinak tomu bylo u společnosti Apple. Tržby společnost Apple za období říjen–prosinec klesly o 5 % v porovnání se stejným obdobím v minulém roce. Mezitím i u dalšího technologického giganta, Microsoftu, došlo k poklesu poptávky po jeho technologiích. Šéf Microsoftu Satya Nadella se tak rozhodl pro snížení počtu pracovních míst. Stejně se rozhodlo i mnoho dalších společností, jako je Meta, Netflix a Twitter (aktuálně sociální síť X).  

→ Tip: Přečtěte si o 6 největších trendech roku 2023

 

Začátek roku 2023 – obava z krize přetrvává 

Začátek roku ještě kopíroval konec předchozího. Společnost Microsoft v lednu oznámila, že v nadcházejících měsících plánuje zrušit 10 000 pracovních míst, což představuje 5 % její pracovní síly. Přidala se tak k hromadnému propouštění, které začátkem roku 2023 zahájila společnost Amazon.  

Pro nikoho nebylo propouštění velkým překvapením. Společnosti jako Microsoft, Salesforce, Amazon a další zaznamenaly v posledních třech letech obrovský růst a zaměstnaly desítky tisíc nových zaměstnanců. Podle analytiků ale narazily na zeď – jejich zákazníci přestali kupovat IT technologie, a tak nastal pokles příjmů i další propouštění. 

Jedinými technologickými giganty, kteří se vyhnuli výraznému propouštění, jsou Google a Apple. V případě společnosti Apple se jedná o zastavení náboru nových zaměstnanců. Mateřská společnost Googlu Alphabet propouštěla v jedné ze svých divizí, ale samotný Google žádné velké škrty nezaznamenal. 

Společnost Meta naopak v prvním čtvrtletí roku 2023 dosáhla vyšších zisků, i když byla částečně poškozená konkurencí, sociální sítí TikTok. V březnu společnost také oznámila, že chystá tři kola plánovaného propouštění s cílem dále snížit velikost společnosti přibližně o 10 000 zaměstnanců. 

Začala se rýsovat také konkurence v oblasti umělé inteligence. Konkurentem společnosti Google se stal Microsoft, který začátkem roku oznámil, že bude investovat miliardy dolarů do společnosti OpenAI, tvůrce ChatGPT. 

→ Tip: Mohlo by vás zajímat, jak se dá umělá inteligence využít v programování

 

Polovina roku 2023 – Apple a Microsoft zůstávají dvěma největšími společnostmi 

V polovině roku se začala situace zlepšovat. Tržby společnosti Meta, která je vlastníkem Facebooku, v červenci vyskočily o více než 10 % díky silnému růstu příjmů z reklamy a Apple se v červenci 2023 stal první společností na světě, jejíž tržní hodnota dosáhla 3 bilionů dolarů. 

Společnost Microsoft překonala odhady ohledně svých příjmů díky růstu v oblasti cloud computingu a svého kancelářského softwaru. Přesto cena akcií Microsoftu v červenci klesla o 1,4 % poté, co společnost představila, kolik ze svého rozpočtu plánuje dát na vývoj umělé inteligence. 

→ Tip: Zjistěte, co je nového v oblasti cloud computingu

Amazonu se vyplatila sázka na ziskovost. Nový šéf společnosti, Andy Jassy, oznámil zisk ve výši 65 centů na akcii, což předčilo odhady, které se pohybovaly kolem 35 centů na akcii. Díky tomu akcie společnosti vzrostly téměř o 9 %. Takového zisku Amazon dosáhl naposledy v únoru 2021

Sociální síti X (Twitter) klesly od minulého října 2022 příjmy z reklam zhruba o 50 %. Ve firmě také před rokem pracovalo kolem 8000 zaměstnanců, v srpnu pouze 1500. 

  

Závěr roku 2023 – pád gigantů se (ne)koná 

I když začátek roku 2023 nevěstil nic dobrého, konec roku pro technologické giganty dopadl lépe, než se původně očekávalo. Alespoň co se týče například Microsoftu, Applu nebo Googlu. 

Tržby softwarové společnosti Microsoft z třetího čtvrtletí stouply o 13 % na 56,5 miliardy dolarů. Co vedlo k nárůstu? Zejména velká poptávka po cloudových službách. 

Meta k 30. září 2023 dokončila plánované propouštění zaměstnanců a její tržby činily 34,15 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 23 %

Na druhou stranu Muskova sociální síť X není v nejlepším stavu. Elonu Muskovi se nepodařilo udělat jediné smysluplné vylepšení platformy, místo toho odradil uživatele i inzerenty. V květnu se snažil situaci napravit – najal Lindu Yaccarino, bývalou manažerku NBC s vazbami na reklamní průmysl, aby inzerenty přilákala zpět. I když se někteří vrátili, neutrácejí tolik jako v minulosti. Společnost Insider Intelligence odhaduje, že příjmy z reklamy se budou pohybovat kolem 1,89 miliardy dolarů, což je o 54 % méně než v roce 2022. I návštěvnost této platformy se snížila. Výzkumná společnost Similarweb uvádí, že celosvětová návštěvnost webu meziročně klesla o 14 % a návštěvnost ads.twitter.com portálu pro inzerenty klesla o 16,5 %.  

Jak na tom budou technologické společnosti v příštím roce? To zatím nikdo z nás neví. Technologie se vyvíjejí ze dne na den – predikce proto přenecháme druhým. Čekání na novinky si můžete zkrátit čtením našich článků na blogu, které vycházejí pravidelně každý týden. 

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.