Který ERP systém se vám vyplatí více – od Oracle nebo od SAP?

Který ERP systém se vám vyplatí více – od Oracle nebo od SAP?
Články a zajímavosti

Je lepší Android, nebo iOS? Je lepší PC, nebo Mac? A co ERP systémy – je lepší ERP Oracle JD Edwards, nebo SAP S/4 HANA? Jako vždy záleží na kontextu a vašich požadavcích. Abyste se mohli lépe rozhodnout, sepsali jsme pro vás ty nejzásadnější rozdíly mezi oběma systémy.

Co je ERP systém? Jde o systém navržený pro plánování, řízení a sledování všech klíčových procesů a zdrojů v podniku. Podnikové procesy navíc zefektivňuje, zpřesňuje a především automatizuje. Může zahrnovat v zásadě všechny divize či oddělení podniku jako finance, skladování, výrobu, lidské zdroje, distribuci a další.

Pokud se rozhodnete pro skutečně robustní ERP řešení, které pokryje všechny výše uvedené oblasti, je třeba počítat s dlouhodobou investicí většího rozsahu. Pro který ERP systém se rozhodnout, aby vaše vstupní investice nepřišla vniveč? Argumenty vám předložíme na následujících řádcích. V rozhovoru se o ně podělil David Kazda, ředitel divize ERP.

→ Tip: Používáte nějaký ERP systém? Zjistěte, zda je pro vás skutečným přínosem.

 

Je vůbec možné ERP systémy Oracle JD Edwards a SAP S/4 HANA porovnávat 1:1?

Jak už jsme zmínili výše, úplně snadné to není – asi jako ony rozdíly mezi Macy a PC. Co se funkčnosti týče, jsou tyto systémy prakticky srovnatelné. Oba patří k nejlepším systémům, které jsou na trhu a oba dva mají za sebou několik desítek let vývoje. Díky tomu jsou oba za dlouhé roky vývoje perfektně vyladěné. Z pohledu samotné funkcionality jsou tyto produkty těmi nejlepšími na trhu..

Na srovnatelné úrovni je ještě ERP systém Microsoft Dynamic AX. Pak je v České republice ještě spousta dalších lokálních systémů, ale mají výrazně kratší historii a vyznačují se zpravidla omezenou funkcionalitou. Převážně řeší účetní transakce nebo univerzální procesy a jsou to tzv. „krabicové“ systémy. České firmy je ale rády používají a dokáží se spokojit s omezenějšími funkcemi. Tyto systémy mají nicméně jeden zásadní problém – pokud firma roste a má další pobočky, nebo chce působit ve více státech (klidně i jenom na Slovensku), musí najednou používat několik různých systémů.

SAP i JD Edwards jsou ze své podstaty připravené na to, že je můžou firmy používat globálně. Jinými slovy máte jeden systém, jedno serverové prostředí, ale v tom máte „neomezený“ počet společností. Největší instalace Oracle JD Edwards je systém, ve kterém pracuje více než 140 tisíc uživatelů ze stovek firem navázaných na mateřskou společnost.

Pokud budeme pokračovat v základním srovnání, tak SAP i JD Edwards jsou designované pro mezinárodní firmy s ohledem na to, aby vyhovovaly různým legislativním požadavkům. Což je extrémně důležitá funkce, jelikož ačkoliv se může stát, že i v rámci EU se mnoho věcí sjednotilo, tak tomu tak úplně není. Například report Intrastat vypadá v každé zemi úplně jinak, přestože je daný legislativou EU. A přibývají i další reporty, kontrolní hlášení DPH, výkazy DPH atp. – nejenže jsou v různých jazycích, ale v jednotlivých státech napříč EU mají navíc i jinou logickou strukturu.

Když se vrátíme k té uživatelské funkcionalitě, JD Edwards je momentálně pro uživatele dostupný ve většině světových jazyků včetně češtiny a SAP je na tom obdobně. Když to srovnáme s lokálními systémy, pokud systém vůbec nějaký další jazyk podporuje, tak je to obvykle jen angličtina. Jakmile se tedy stane, že je firma sice česká, ale v managmentu pracují cizinci, můžou tyto systémy narážet na chybějící jazykové uživatelské rozhraní.

Oba ERP systémy mají front-end formu webových aplikací. Oba jdou provozovat i na mobilním telefonu.

Oba systémy nabízí možnost detailního auditu. Tj. přesně víte, co kdo kde v systému udělal. Vše lze snadno dohledat a nikdy nic nejde trvale odstranit, o všem vznikají záznamy. Také lze velmi dobře nastavit, kdo má k čemu přístup a kdo má oprávnění provádět různé úkony. O všem se dají vytvářet měsíční reporty.

→ Tip: Mohly by vás zajímat klíčové vlastnosti a funkce ERP systémů.

Implementace, odlišnosti a dokumentace

Implementace EPR systému pro větší společnost je projekt na rok, dva, někdy dokonce i tři roky. Jsou to obrovské investice v desítkách milionů korun. A jakmile společnost systém nasadí, už ho zpravidla nemění.

SAP má kratší roadmapu na podporu. JD Edwards u poslední verze systému garantuje podporu minimálně do roku 2034. Starší verze bude Oracle podporovat, dokud si zákazník platí maintenance poplatky. V takovém případě obdrží i všechny bezpečnostní patche a klienta nebude nic nutit systém změnit. Zákazníci tak vědí, že mohou se stávajícím ERP systémem klidně příštích 10 let fungovat dál bez dalších investic a mají zajištěnou plnou podporu výrobce Oracle.

Při implementaci systémů JD Edwards i SAP velmi záleží na implementačním partnerovi. Například my v Algotechu známe lokální prostředí, víme, jaké procesy jsou oblíbené v ČR, ale zároveň dokážeme firmám doporučit, jak by nějaký svůj konkrétní proces mohly řešit jinak. Ze zkušenosti víme, že existuje efektivnější způsob, který umíme v systému nastavit. A přestože jsou naši zákazníci převážně v Česku a na Slovensku, máme i bohaté zkušenosti se zahraničními projekty, které jsme realizovali již v mnoha státech (Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Bulharsko, Belgie, USA, …). Proto víme, že velmi záleží na tom, jak se daný projekt uchopí a že může v různých lokalitách vypadat odlišně.

Konzultanti z Algotechu v prvopočátcích vytvořili první český překlad JD Edwards, který se od té doby dál rozvíjel. Nejzkušenější ERP konzultanti Algotechu se problematice věnují už přes 30 let. Díky tomu z ERP Oracle JD Edwards dokážeme vytěžit maximum toho, co nabízí.

→ Tip: Zjistěte, kdy nastává optimální doba přechodu na nový ERP systém.

Oproti tomu SAP S/4 HANA je relativně nový – celé jádro se od základu přeprogramovalo. Datové jádro JD Edwards je stálé už 40 let a pořád se rozšiřuje. Nikdy nedošlo k tomu, že by to Oracle „zahodil“ a udělal znova.

SAP S/4 HANA většina zákazníků používá jen z cloudu; JD Edwards lze provozovat i on-premise nebo v hybridním režimu. S cloudem má hodně firem stále určitý problém, že nad ním nemají úplně plnou kontrolu. Například firmy s výrobní linkou, která jede na sekundu přesně, si nemohou dovolit ani sebemenší výpadek, který může vyjít v řádu mnoha milionů.

Dokumentace k oběma systémům je v lokálních jazycích. Ale v Algotechu navíc nabízíme, že vás ohledně práce v JD Edwards vyškolíme, abyste nemuseli sami nic zdlouhavě studovat a dokázali systém hned efektivně používat.

→ Tip: Přečtěte si, jak na optimalizaci firemních procesů pro zvýšení efektivity podniku.

 

Jaké jsou největší přednosti JD Edwards oproti jiným ERP systémům?

Některé už zazněly, shrňme přednosti JD Edwards v bodech:

  • Jádro systému má za sebou již přes 40 let vývoje – je stabilní a spolehlivé.
  • Garance podpory – u poslední verze minimálně 10 let, u starších verzí dokonce doživotní podpora.
  • JD Edwards emusí být v cloudu, pokud nechcete – výhoda pro výrobní firmy nebo místa s nestabilní konektivitou.
  • Propracovaná metodika implementace – roky ověřená a používaná všemi partnery po celém světě. Pro rozsáhlé projekty je tato metodika jedna z nejlepších dostupných.
  • Plná customizace z uživatelského hlediska – Oracle nabízí propracovaný systém a metodiku, jak ERP systém efektivně upravovat. Nástroje pro vývoj jsou efektivní a nabízí široké možnosti modifikace. Firma se nemusí přizpůsobit aplikaci, ale systém se přizpůsobí firmě. Oracle hodně investuje i do uživatelského rozhraní, aby se uživatelům s nástrojem dobře pracovalo. V SAPu vycházejí klávesové zkratky z němčiny, což může být pro některé uživatele matoucí.
  • Vše v jednom – do systému lze dát i desítky společností, a to i v různých státech.
  • Konsolidace finančních dat – zvláště v případech, kdy je více společností v jednom systému – lze i účtovat v různých měnách. To je potenciální výhoda i v případě, až se jednou přejde na euro.
  • Naslouchání uživatelům – zákazníci můžou posílat své požadavky a náměty na vylepšení výrobci Oracle. Pokud se stejných požadavků sejde hodně, tak je Oracle přidá do nových verzí produktu.
  • Vhodné pro výrobní a stavební odvětví – stavební firmy, automotive a další výrobní podniky. Tam se projeví síla JD Edwards a funkce, které jiné systémy v standardním systému nenabízejí.,

A ještě jedna zajímavost, která vám také může usnadnit rozhodování: největším zákazníkem Oracle byl dlouho SAP. Do verze S/4 HANA totiž využíval databázi právě od společnosti Oracle.

→ Tip: Víte, že máte skvělou příležitost výhodné migrace ze SAPu na ERP systémy Oracle?

 

Závěrečné shrnutí

Oracle garantuje, že bude paralelně rozvíjet a udržovat všechny své ERP systémy – kromě JD Edwards i EBS a NetSuite. Výrobce nebude tyto systémy nijak slučovat, ani nutit zákazníky migrovat na něco nového. Jestli jste spokojení s tím, co máte, můžete to mít po prakticky neomezenou dobu.

Jsme partnerem společnosti Oracle a ERP systém Oracle JD Edwards implementujeme do českých i zahraničních firem v USA, Německu, Rumunsku nebo Maďarsku. Vždy jsme dokončili 100 % implementací i migrací ERP systému. Máme zkušený tým a neprodáváme jen produkt, ale hlavně naše zkušenosti z mnoha úspěšných projektů. Obraťte se na nás – rádi vám domluvíme schůzku i s našimi klienty, u kterých si můžete ověřit kvalitu naší práce.

Rozviňte naplno potenciál vašeho IT ještě dnes
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podobné články

Najdeme řešení i pro vás
KONTAKT

Kontaktujte nás

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci? Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám do 3 hodin.
- Ozveme se vám do 3 hodin
- Non-stop podpora v češtině i angličtině
- Předběžnou nabídku máte do týdne
- Garance dostupnosti dat 99,99 %
Zavolejte nám
Nechcete čekat na odpověď?
Zavolejte nám na číslo
+420 225 006 555
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.