Telefon
non-stop podpora
Facebook Youtube LinkedIN

IT trendy pro rok 2022

16. 02. 2022
Jen málokterý obor lidské činnosti zaznamenává tak prudký růst jako informační a komunikační technologie. Digitální transformace a virtualizace firem, průmysl 4.0, internet věcí a další vývojové trendy informačních technologií hýbou současným světem a formují svět zítřka. Přečtěte si, jaké IT novinky a trendy v IT můžeme očekávat v roce 2022.
IT trendy pro rok 2022

Jen málokterý obor lidské činnosti zaznamenává tak prudký růst jako informační a komunikační technologie. Digitální transformace a virtualizace firem, průmysl 4.0, internet věcí a další vývojové trendy informačních technologií hýbou současným světem a formují svět zítřka. Přečtěte si, jaké IT novinky a trendy v IT můžeme očekávat v roce 2022.

Můžeme konstatovat, že pandemie korona viru za uplynulé 2 roky změnila nejen naše každodenní životy, ale poznamenala rovněž IT. Práce z domova, se kterou jde ruku v ruce cloud, vedla k urychlení digitální transformace mnoha firem. S rychlejším tempem digitalizace firemních procesů pozorujeme i stále větší důraz na automatizaci, někdy hovoříme dokonce o tzv. „hyperautomatizaci“.

 

Home office

Práce z domova, která v počátcích propuknutí pandemie covid-19 znamenala nouzové řešení, se o dva roky později, tedy v roce 2022, začíná stávat normou. Podle studie Standford University jsou zaměstnanci na home office dokonce o 13 % produktivnější a 39 % dokončuje úkoly v časovém předstihu. Vývojáři chrlí další nástroje pro efektivní práci z domova a nedílnou součástí nejnovější verze operačního systému Windows 11 jsou zabudované Microsoft Teams, tedy firemní platforma, která umožňuje textovou komunikaci, video hovory a zahrnuje datové úložiště pro ukládání souborů a integraci dalších aplikací.

 

Cloud

Trendem roku 2022 je jednoznačně hybridní cloud a multi-cloudové prostředí. Hybridní cloud v sobě kombinuje výhody privátního a veřejného cloudu. Multi-cloudové prostředí i přes cenu určité fragmentace firemních dat nabízí využití optima každé jednotlivé poskytované služby. Ze studie Accelerate State of DevOps vyplývá, že společnosti využívající cloudové hybridní řešení nebo multi-cloudové řešení splní interní výkonnostní ukazatele s pravděpodobností 1,6× vyšší než firmy, které upřednostňují konvenční cloudové řešení.

 

No code a low code

Pod termíny „no code“ a „low code“ si můžeme představit tvorbu programů bez potřeby znalosti programovacího jazyka nebo jen se znalostí naprostých základů. Nejedená se tedy o klasický vývoj aplikací, ale spíše o „programování myší“, tedy přesouvání a skládání funkčních bloků v grafickém prostředí. Typicky jde tvorbu automatizačních dávek, které umožňují zefektivnění procesů v marketingu, HR apod. Nástroj Power Automate, který představuje „low code“ vývojové prostředí, je dokonce součástí balíků kancelářských aplikací Microsoft Office. Podobné prostředí obsahují i některé ERP systémy.

→ Tip: Přečtěte si o plánování podnikových zdrojů v ERP systémech.

 

Hyperautomatizace

U automatizace ještě chvíli zůstaneme, resp. u její mladší sestry „hyperautomatizace“. Jde o vzájemnou synergii a spojení automatizačních složek:

  • AI (umělá inteligence)
  • ML (strojové učení)
  • RPA (robotická automatizace procesů)

Společnost Gartner, která je ostatně neoficiálním autorem termínu, uvádí, že v současné době realizuje desítky projektů hyperautomatizace více než 70 % velkých společností. Gartner dále předpokládá, že společnosti sníží do roku 2024 vlastní provozní náklady o více než 30 %, a to právě díky hyperautomatizaci. Podle analytiků Gartneru je hyperautomatizace nevyhnutelná a firmy, které budou odolávat tlaku na agilitu, efektivitu a úpornost, budou jen obtížně konkurovat svým soupeřům.

Hyperautomatizace často vede ke vzniku digitálního dvojčete organizace (DTO), díky kterému firma může vizualizovat vztahy mezi procesy, funkcemi a ukazateli. Díky prediktivní AI umožní DTO i předvídání možných výpadků ve výrobě a povedou ke zvyšování její efektivity. Společnost Deloitte ve své studii odhaduje, že trh DTO poroste v následujících letech průměrně o 38 %, jeho hodnota dosáhne přes 15 miliard USD.

→ Tip: Přečtěte si o trendech v oblasti umělé inteligence pro rok 2022.

A jak jste na tom s novinkami vy, držíte tempo s dobou? V Algotechu všechny technologické trendy sledujeme a nabízíme produkty, se kterými udržíte krok: ať už jde o telekomunikační nástroje, se kterými efektivně propojíte pracující z domova, nebo ERP systémy, které pomocí AI dokážou hravě automatizovat firemní procesy. Kontaktujte nás, budoucnost začíná už dnes.

FB in
Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci?
Napište nám! Kontaktujeme vás obratem. Konzultaci zvládneme rychle a efektivně.
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
Algotech ve dvou minutách - video
Sledujte nás na Facebooku

Copyright © 2022 - Algotech a.s. - all rights reserved - Zpracování osobních údajů - všeobecné obchodní podmínky - cookies